Motowieści

Innowacje BMW

Samochody marki BMW jeżdżą nie tylko po niemieckich drogach. Są to auta uchodzące za wyjątkowo wytrzymałe, nic więc dziwnego, że są chętnie kupowane także w Polsce. Do samochód klasy wyższej należą luksusowe limuzyny z serii 7. Pierwszy model tych aut zjechał z taśm produkcyjnych w roku 1977. Kolejne modele produkowane są do dzisiaj. Pojawiają się w nich rozwiązania, które mają uczyć jazdę nie tylko bardziej komfortową, ale przede wszystkim bardziej bezpieczną. Jakie systemy stosuje BMW?

ConnectedDrive

To jedna z innowacyjnych technologii, która ma wspierać kierowcę podczas jazdy. Najnowsze modele aut z serii 7 zostały wyposażone w system nawigacyjny Professional. Jedną z zalet systemu jest to, że aktualizacja map odbywa się w sposób automatyczny przynajmniej trzy razy w ciągu roku. Niestety, robi to jedynie w przypadku tylko w stosunku do wybranych państw na położonych na terenie Europy. Składa się na niego kontroler iDrive Touche oraz system iDrive. Kolejny plus to kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 10,25 cela. Ekran może zostać podzielony na dwa pola: główne i pomocnicze. Dzięki temu jest bardzo dobrze czytelny. Kontroler iDrive Touch umożliwia manualne wpisywanie adresów do nawigacji, ale może też być sterowany głosem albo prostymi gestami. Na system składa się także firmowe radio BMW i stacja DVD. Dodatkowo możliwe jest zapisywanie plików audio. Zmieści się ich całkiem sporo, gdyż użyto 20 GP pamięci. Dodatkowo kierowca może skorzystać z funkcji Real Time Trafic Information.

Asystent kierowcy plus, kierowania oraz toru jazdy

Jazda limuzyną może być naprawdę bardzo komfortowa dzięki asystentowi kierowcy plus. To system, który pozwala na częściowo automatyczną jazdę. Składa się on między innymi z regulatora prędkości, który został wyposażony w funkcję Stop&Go. Zakres prędkości, który kierowca może wybrać jest dość szeroki, maksymalna to 210 kilometrów na godzinę. Samochód jest automatycznie utrzymywany na środkowym pasie. Dodatkowo kierowca może skorzystać z asystenta kierowania i toru jazdy, który świetnie sprawdza się podczas jazdy w korku. Nad bezpieczeństwem jazdy czuwa funkcja, która ostrzega, gdy samochód zaczyna zjeżdżać ze swojego pasa ruchu. Chroni to przed uderzeniem w bok innego pojazdu.

Wyświetlacz Head UP

To kolejne rozwiązanie, które poprawia bezpieczeństwo jazdy. Wyświetlacz BMW Head UP przekazuje kierowcy informacje, które mają miejsce w polu jego widzenia w taki sposób, że nic nie rozprasza jego uwagi. Na kolorowym wyświetlaczu ukazują się między innymi informacje Speed Limit Info o zakazie wyprzedzania. Wyświetlana jest także prędkość z jaką w danym momencie auto się porusza. Wszelkie informacje wyświetlane są na przedniej szybie, są bardzo czytelne i przejrzyste. System działa zarówno w trybie dziennym jak i nocnym.

Active PDC

Kolejne innowacyjne rozwiązanie to trzy funkcje bardzo przydatne podczas parkowania. Są to: asystent parkowania, Active PDC i parkowanie zdalne. Dzięki tym funkcjom BMW serii 7 można zaparkować w ciasnym garażu lub parkingu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez BMW TEAM, oficjalnego dealera BMW z Długołęki koło Wrocławia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *