InneMotowieści

Świece zapłonowe – jakie wybrać i jak wymienić

Świece zapłonowe to z pozoru prosta część, która spełnia kluczową rolę w rozruchu silnika spalinowego. Pracują w skrajnie trudnych warunkach, takich jak ciągle zmieniająca się temperatura, duże skoki ciśnienia oraz zmiany napięcia.

Świece zapłonowe – rodzaje i budowa

Świece wykorzystywane w silnikach spalinowych dzielimy na dwa rodzaje. Świece zapłonowe oraz żarowe. Te pierwsze znajdują zastosowanie w silnikach benzynowych i dzielimy w zależności od: wartości cieplnej, rozmiaru gwintu, liczby elektrod bocznych, rodzaju elektrody środkowej, rodzaju zastosowanego uszczelnienia oraz cech konstrukcyjnych. Świeca składa się z poszczególnych elementów, takich jak: złącze, ceramiczny izolator, elektrody środkowej, korpusu metalowego, pierścienia uszczelniającego, elektrody masy oraz przerwy iskrowej.

Świece zapłonowe nie są projektowane i produkowane z myślą o konkretnym modelu samochodu czy wersji silnika. Są produkowane według konkretnych norm, które odpowiadają standardom stosowanym przez producentów silników samochodowych.

Jak dobrać świece zapłonowe do swojego samochodu?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, świece zapłonowe dobierane są według odpowiednich norm i standardów. Ich zachowanie jest kluczowe dla prawidłowego montażu oraz działania świec w silniku naszego samochodu. Świece nie są produkowane z myślą o konkretnych silnikach czy samochodach, lecz dobierane są według katalogu.

Jak wymienić świece zapłonowe

Wymianę należy zacząć od oznaczenia kabli wysokiego napięcia. Ich kolejność jest ważna ze względu na prawidłową pracę silnika oraz kolejność zapłonów. W nowszych samochodach kable wysokiego napięcia zostały zastąpione przez cewki. Zadbajmy również o odpowiednie przygotowanie nowych świec. Zweryfikujmy, czy przerwa zapłonowa jest właściwa. Dopiero teraz możemy przystąpić do wykręcania starych świec. Najlepiej jest robić to po kolei, by nie zostawiać pustych otworów w górnej części silnika. Podczas wykręcania uważajmy, by nie zerwać gwintu lub nie zniszczyć świecy. Gwint nowej świecy posmarujmy olejem silnikowym i zadbajmy o jej odpowiednie dokręcenie. Świece przykręcajmy z odpowiednim momentem obrotowym i uważając, by nie naruszyć gwintu.

Odpowiednia siła dokręcania jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania silnika. Zbyt słabe przykręcenie świecy może się skończyć uszkodzeniem głowicy, z kolei dokręcenie jej zbyt mocno pęknięciem stożka świecy. Po procesie wymiany świec podłączamy kable w odpowiedniej kolejności lub cewki.

Znakomitej jakości części zamienne, takie jak świece zapłonowe czy kable wysokiego napięcia znajdziecie Państwo w sklepie internetowym Sprzedajemyczesci.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *