Informacje prasoweInne

Jak umilić długą podróż dziecku?

Podróżowanie całą rodziną to świetna zabawa i wspaniałe, integrujące przeżycie. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku jazdy samochodem czy lotu samolotem z małymi dziećmi jest to także duże wyzwanie dla ich opiekunów. Długa podróż bywa męcząca i nudna dla dorosłych — a co dopiero dla maluchów, które nie zawsze rozumieją, czemu są zmuszone do przebywania bez ruchu przez tyle czasu. Zobacz, jak możesz umilić swoim pociechom ten niełatwy czas!

Bajki i gry — klasyczne rozwiązanie, które sprawdzi się zawsze

Może niektórzy stwierdzą, że to droga na skróty — nie sposób jednak zaprzeczyć, że niezwykle skuteczna. W czasie długiej podróży możesz pozwolić dziecku na granie w gry czy oglądanie filmów, oczywiście pod Twoją pełną kontrolą. Pamiętaj, że materiały powinny być dostosowane do wieku malucha, a czas korzystania z urządzeń elektronicznych nie może być zbyt długi.

Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się przenośny odtwarzacz DVD. To dobra alternatywa dla tabletu, ponieważ nie tylko jest w pełni mobilny, ale też pozwala całkowicie kontrolować oglądane przez pociechę treści (sprawdź przenośne odtwarzacze DVD w Euro). Na drogę warto zabrać bajki, których dziecko nie ogląda na co dzień. Urok nowości sprawi, że będzie nimi o wiele bardziej zainteresowane niż tymi często oglądanymi.

Podróżne wersje gier planszowych

Wybierając się w długą podróż, zaopatrz się w specjalne podróżne wersje kilku znanych i lubianych gier planszowych np. „Monopoly” czy „Scrabble”. Tego rodzaju gry stworzone są specjalnie z myślą o komforcie podczas podróżowania — wyróżniają się mobilnością, odpornością na zniszczenia i unikalnymi rozwiązaniami, pozwalającymi na wygodne granie podczas jazdy.

W podróży świetnie sprawdzają się także gry karciane, które zajmują bardzo mało miejsca i nie wymagają rozkładania dużej ilości kart na stole.

Ulubiona muzyka oraz audio booki

Słuchanie muzyki zawsze poprawia nastrój i pozwala skutecznie walczyć z nudą. Dlatego zawsze w samochodzie miej pod ręką pendrive’a z ulubionymi utworami Twojej rodziny, czy też gotową playlistę w telefonie komórkowym. Jeżeli nie masz ochoty na słuchanie uwielbianych przez Twoje pociechy kawałków, przygotuj dla nich odtwarzacz MP3 lub tablet z najlepszymi muzycznymi kawałkami.

Podróż może być też okazją do posłuchania audio booków. Obecnie na rynku znajdziesz wiele propozycji dedykowanych najmłodszym, możesz też zdecydować się na puszczenie im klasyków polskiej lub światowej literatury. A może długa droga okaże się świetnym pretekstem do nadrobienia zaległości w szkolnych lekturach?

Gdy i zabawy słowne oraz logiczne

Jeśli oprócz kierowcy podróżuje z dziećmi jeszcze jeden opiekun, stwarza to doskonałą okazję do zabawy w różnego rodzaju gry słowne czy logiczne (kierowca też może brać w nich udział, o ile nie będzie to dla niego zbytnio rozpraszające).

Możliwości jest mnóstwo, pamiętaj jednak, by dopasować zabawę do wieku dziecka. Młodsze pociechy mogą liczyć konkretne przedmioty mijane za oknem np. latarnie, krowy czy stacje benzynowe. Starsze — wymieniać mijane przedmioty, których nazwy zaczynają się na poszczególne litery. Ciekawą i rozwijającą zabawą będą wszelkiego rodzaju zagadki logiczne, szarady słowne oraz rozrywki kreatywne np. tworzenie wspólnej historii, do której każdy po kolei dodaje po jednym zdaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *