200 zł za ubezpieczenie. Poznaj tajemnicę taniego OC!

Ustalenie ceny ubezpieczenia komunikacyjnego to zadanie ubezpieczyciela. Jednak ubezpieczający się kierowcy również mogą wpłynąć na to, czy będą płacili za polisę dużo, czy nieco mniej. Ile wynosi najtańsze OC? I co zrobić, żeby obniżyć cenę ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC może być tanie!

Osoby, które są przekonane, że ubezpieczanie samochodu wiąże się z dużymi kosztami, najprawdopodobniej nie mają zbyt dobrego doświadczenia lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem. Tymczasem, jak czytamy na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/, składka ubezpieczenia OC wcale nie musi być wysoka. W listopadzie 2020 roku najtańsza oferta, jaką otrzymała użytkowniczka kalkulatora Mubi, kosztowała zaledwie 200 zł. Tyle za polisę samochodową zapłaciła 60-letnia mieszkanka powiatu lubelskiego, która jeździ Volkswagenem Jettą z silnikiem o pojemności 1,6 l. Co sprawiło, że kobieta ta otrzymała tak atrakcyjną ofertę ubezpieczeniową?

Niską cenę swojego OC kobieta z pewnością zawdzięcza wieloletniemu doświadczeniu na drodze, miejscu zamieszkania , marce samochodu, która uchodzi za rzadko uczestniczącą w kolizjach, a także niewielkiej pojemności silnika, która uniemożliwia osiąganie zawrotnych prędkości.

Teorię tę potwierdzają także średnie ceny, jakie płacili kierowcy o podobnych cechach.

Po pierwsze, Lublin i jego okolice niemal co miesiąc znajdują się w pierwszej trójce miast wojewódzkich, których mieszkańcy płacą za ubezpieczenie samochodu najmniej. Nie inaczej było w listopadzie, kiedy to lublinianie za OC płacili średnio 908 zł, zaraz po mieszkańcach Rzeszowa (849 zł) oraz Opola (851 zł).

Po drugie, 60-letnia kobieta prawdopodobnie jeździ od wielu lat, co dla ubezpieczycieli jest ogromnym plusem. Długoletnie doświadczenie za kierownicą świadczy o umiejętnościach kierowcy, zwłaszcza jeśli nie ma on na swoim koncie żadnych stłuczek lub zdarzyły się one dawno. TU mogą wywnioskować, że kobieta ma już wystarczające obycie za kółkiem, a co za tym idzie, że ryzyko spowodowania przez nią wypadku jest niewielkie.

Po trzecie, ceny ubezpieczeń samochodów marki Volkswagen (średnio 899 zł) statystycznie są niemal identyczne, co średnia cena OC, jaką płacą kierowcy ogółem – 897 zł. Volkswageny są jednymi z bardziej popularnych marek na rynku motoryzacyjnym, a jednocześnie ubezpieczyciele uznają je za dosyć bezpieczne, dlatego ich ubezpieczenie wyceniają nisko.

Po czwarte, samochód z pojemnością silnika 1,6 l nie będzie przesadnie szybki. Skoro osiąganie dużych prędkości, które są najczęstszą przyczyną kolizji, nie będzie możliwe, zmniejsza się ryzyko spowodowania wypadku lub uczestnictwa kobiety w stłuczce. Ubezpieczyciele są zatem skłonni obniżyć składkę ubezpieczenia właścicieli samochodów z niewielkim silnikiem. Posiadacze aut, których silnik nie przekracza 1 l, płacą za ubezpieczenie najmniej – średnio 644 zł. Kierowcy, którzy mają samochody z silnikiem o pojemności między 1,4 l a 1,6 l muszą liczyć się z nieco wyższą ceną – 838 zł, choć w porównaniu ze składkami za ubezpieczenie samochodu o pojemności powyżej 2,0 l – średnio 1016 zł – nie jest to bardzo wysoka cena.

Warto też zaznaczyć, że miesiąc w miesiąc kobiety płacą za polisę mniej niż mężczyźni. Cena ubezpieczenia komunikacyjnego pań wyniosła w listopadzie 787 zł, podczas gdy składki panów to koszt średnio 921 zł. Choć płeć nie wpływa bezpośrednio na wysokość składki ubezpieczeniowej kierowcy, to wpływają na nią z pewnością cechy charakteryzujące kobiety i mężczyzn jako kierowców.

Pakiet ubezpieczeń zawierający AC już od 582 zł!

Nie tylko OC można kupić za przystępne pieniądze. Okazuje się, że również pakiety ubezpieczeń zawierające ubezpieczenie autocasco czy assistance jest dostępne w atrakcyjnej cenie. Najtańszy pakiet zawierający AC, który wybrał kierowca korzystający z porównywarki Mubi w listopadzie, kosztował 582 zł, a pakiet zawierający assistance – jeszcze mniej, bo 204 zł. Assistance w wersji mini jest częstym dodatkiem, jaki można nabyć, kupując polisę OC.

Jak obniżyć cenę polisy ubezpieczeniowej?

To, że niektórzy kierowcy płacą tak niewiele za ubezpieczenie samochodu, to zasługa parametrów ich pojazdów, sposobu ich użytkowania, a także cech samych kierowców oraz ich nawyków na drodze. Jednak na cenę ubezpieczenia może wpłynąć także to, gdzie i w jaki sposób kupują oni polisę. Znając te kilka trików, można obniżyć składkę ubezpieczeniową, aby stała się bardziej przystępna. Co zatem zrobić, aby płacić mniej za ubezpieczenie?

  • Porównywać oferty. Posłuży do tego porównywarka ubezpieczeń dostępna w internecie. Narzędzie już po kilkudziesięciu sekundach od wypełnienia formularza przedstawi oferty różnych ubezpieczycieli.
  • Jeździć bezpiecznie. Dzięki bezszkodowej jeździe ubezpieczyciel naliczy zniżki, które pozwolą obniżyć składkę ubezpieczeniową nawet o ponad połowę w stosunku do bazowej ceny.
  • Korzystać z akcji promocyjnych. Ubezpieczyciele też je organizują. Można zatem uzyskać ulgę na zakup ubezpieczenia drugiego pojazdu lub na zakup ubezpieczenia komunikacyjnego przy zakupie ubezpieczenia mieszkania w tym samym TU.
  • Kupować polisę online. Zakup ubezpieczenia przez internet pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także pieniądze. Niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkowe zniżki dla kierowców, którzy kupią polisę za pośrednictwem kalkulatora. Na przykład AXA obniża składkę takich osób nawet o 15%.
  • Płacić składkę z góry. Płatność w ratach zawsze podnosi całkowity koszt danego produktu lub usługi. W przypadku ubezpieczeń cena polisy kupowanej na raty może wzrosnąć nawet o ponad 30% w stosunku do składki płaconej jednorazowo.

Więcej sposobów na zaoszczędzenie na polisie ubezpieczeniowej znajdziesz w artykule 5 sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *