Informacje prasoweInne

Wybieramy ubrania dla motocyklisty

Kombinezon to najbezpieczniejszy ubiór dla motocyklisty. Odpowiednio dobrany i solidnie wykonany jest w stanie doskonale ochronić przed otarciami i urazami w razie upadku. Z tego powodu kombinezony są podstawowym wyposażeniem każdego zawodnika na torze. Nadają się jednak nie tylko do jazdy sportowej, ale też na codzienne i turystyczne przejażdżki. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni do swoich potrzeb kombinezon motocyklowy.

Dlaczego warto postawić na kombinezon?

Ubrania motocyklowe to jego jedyna ochrona w przypadku nieprzewidzianego spotkania z nawierzchnią. Dlatego warto stawiać na najlepsze rozwiązania. Kombinezony, dzięki temu, że zakrywają całe ciało, oferują najwyższy poziom ochrony. Nadają się zatem dla każdego motocyklisty. Z uwagi na to, że bez trudu można znaleźć doskonałej jakości kombinezon dwuczęściowy (w którym kurtka i spodnie łączone są zamkiem błyskawicznym), wcale nie musi to być również niewygodne i mało praktyczne rozwiązanie do codziennego zastosowania.

Kombinezon skórzany czy tekstylny?

Wśród motocyklistów zdania są podzielone. Do niedawna w sektorze odzieży królowała naturalna skóra, jednak rozwój technologii i wynalezienie nowoczesnych materiałów tekstylnych o podwyższonej wytrzymałości sprawił, że ta tendencja nieco się zmienia. Ostateczny wybór zwykle determinowany jest preferencjami użytkownika, jednak warto wiedzieć, że skórzane kombinezony motocyklowe uważane są za wytrzymalsze i bardziej „profesjonalne”, natomiast atutem odzieży tekstylnej jest komfort – zarówno ze względu na większą elastyczność, jak i właściwości termiczne. W dobrej jakości kombinezonie tekstylnym można wygodnie jeździć zarówno podczas upałów, jak i mrozów. Natomiast odzież skórzana idealnie nadaje się do sportowej jazdy, zapewniając lepszą aerodynamikę i doskonałe bezpieczeństwo.

Dwuczęściowy czy jednoczęściowy?

W sklepach dostępne są dwa rodzaje kombinezonów – dwuczęściowe i jednoczęściowe. Niepodważalną zaletą dwuczęściowego kombinezonu jest komfort użytkowania – łatwo je założyć i zdjąć, co ma znaczenie szczególnie w przypadku miłośników jazdy codziennej i turystycznej. Kombinezon jednoczęściowy to rozwiązanie dla zwolenników maksymalnego bezpieczeństwa. Tego typu stroje stosowane są przede wszystkim do sportowej jazdy. Dzięki solidnej, jednolitej konstrukcji zabezpieczają one w równym stopniu powierzchnię całego ciała. Nie są jednak tak wygodne w noszeniu, jak kombinezony z materiałów tekstylnych.

Na co zwracać uwagę, wybierając kombinezon motocyklowy?

Dobry kombinezon powinien być przede wszystkim dobrany do stylu jazdy. Warto zastanowić się nad tym, jak i kiedy najchętniej wykorzystujesz swój jednoślad i na tej podstawie zdecydować się na kombinezon jedno- lub dwuczęściowy, tekstylny lub skórzany. Następnie należy zwrócić uwagę na szczegółowe parametry spełniających Twoje wymagania modeli.

W przypadku odzieży tekstylnej zwróć uwagę na obecność membrany. Odpowiada ona za izolację przed zimnem i wilgocią. Najlepiej, gdy jest odpinana – kombinezon będzie wówczas bardziej wszechstronny. Warto przyjrzeć się jakości protektorów oraz dodatkowym udogodnieniom jak np. regulowana wentylacja. W kombinezonie skórzanym najważniejsze jest jego dopasowanie. Powinien on idealnie przylegać do ciała, tak, by nie tworzyć oporu powietrza podczas jazdy. Nowy kombinezon, szczególnie ten do jazdy sportowej, powinien być wręcz obcisły – skóra po kilku dniach „wyrabia się” i dopasowuje idealnie do ciała użytkownika. Ponadto warto wybrać strój motocyklowy, w którym będziesz po prostu dobrze się czuć. Wpływa na to fason, kolorystyka, rodzaj wykorzystanych ozdób i przeszyć. Dobrze też zainwestować w wysokiej jakości kombinezon renomowanej firmy – to gwarancja jakości, trwałości i bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *