Motowieści

Kara więzienia za cofanie liczników?

Kara więzienia za cofanie liczników samochodowych już niedługo może stać się faktem. Na taką wiadomość czekają zapewne wszyscy ci kupujący, dla których wskazania licznika to rzecz święta. Przygotowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy zakłada, że za cofnięcie licznika samochodowego grozić będzie odpowiedzialność karna. Można będzie przytulić za taki czyn od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Pewnie cofnięcie przebiegu o każde 10 tysięcy kilometrów to kolejny miesiąc do odsiadki. Ciekawe czy handlarzom będzie się sumowało cofanie liczników we wszystkich samochodach?

Wprowadzamy nowy typ przestępstwa, nieznany dotychczas polskiemu prawu. Za sam fakt sfałszowania licznika, cofnięcia licznika bądź wymiany licznika na inny będzie grozić odpowiedzialność karna od trzech miesięcy do lat pięciu

Powyższe słowa padły z ust Zbigniewa Ziobry na konferencji prasowej. Tyle teoria. Moim skromnym zdaniem projekt tej ustawy to krok w dobrym kierunku. Ma na celu uchronienie ludzi przed zakupem samochodów z kręconymi licznikami. Jednak obawiam się, że jak zwykle wszystko będzie można obejść bez większego problemu. Ktoś czegoś nie dopatrzy, o czymś nie pomyśli i będzie kolejny bubel.

Kara za wymianę zepsutego licznika samochodowego?

Bardzo nie podoba mi się stwierdzenie, że za wymianę licznika na inny będzie także groziła odpowiedzialność karna. Czyli jak mi się licznik zepsuję to jestem w czarnej dupie? Nie wymienię bo pójdę siedzieć? Pewnie moja nadinterpretacja, ale lepiej być ostrożnym. Nic to. Poczekamy, zobaczymy. Kiedy ustawa będzie gotowa od razu pojawią się sposoby na jej obejście. Chciałbym się mylić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *