GarażInnePorady

Jak w pełni wykorzystać możliwości hybrydy?

Główne walory samochodów hybrydowych to niższe koszty paliwa, mniejsza emisja zanieczyszczeń oraz możliwość jazdy w trybie elektrycznym przy niskich prędkościach. Taka jest teoria, ale czy jest ona prawdziwa?

Aby wiedzieć, czy samochód hybrydowy będzie zużywał więcej, czy mniej paliwo, czy tyle samo, co samochód z silnikiem spalinowym, musimy najpierw zadać sobie pytanie, czy będzie on w jakikolwiek sposób zmieniał nasz sposób jazdy, a także czy będziemy go używać częściej w mieście, czy do wyjazdów w trasę.

Jak działa samochód hybrydowy?

Samochód hybrydowy w dużym stopniu przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa w podróżach (głównie) miejskich, a także pomaga zużywać nieco mniej paliwa w podróżach międzymiastowych, jeśli nie wymagamy od samochodu zbyt wiele. Innymi słowy, możemy spodziewać się nieco niższego zużycia paliwa podczas podróży po autostradach, natomiast w codziennym użytkowaniu w mieście powinniśmy spodziewać się znacznie niższego zużycia paliwa.

ładowanie samochodu

Jak w pełni wykorzystać możliwości hybrydy?

Jazda hybrydą powinna być płynna. Od samochody hybrydowego nie wymaga się osiągów, ale oszczędności paliwa, więc przyspieszenie powinno być płynne i progresywne. W ten sposób maksymalnie wykorzystamy silnik elektryczny, a tym samym unikniemy bardzo nieefektywnych obszarów pracy silnika spalinowego (rozruch, manewrowanie czy parkowanie).

Po drugie, hamowanie również powinno być progresywne i płynne. W samochodach hybrydowych energia hamowania jest wykorzystywana do ładowania akumulatorów (nieco upraszczając), więc im dłużej hamujemy, tym więcej energii regenerujemy. W zależności od modelu, delikatne wciśnięcie pedału hamulca aktywuje to hamowanie odzyskowe. W innych modelach aktywacja trybu jazdy „hamowanie silnikiem” przy długich zjazdach umożliwia ładowanie energii w drodze w dół.

Istnieją inne sposoby oszczędzania energii w samochodzie hybrydowym (rozsądne korzystanie z klimatyzacji lub utrzymywanie idealnego ciśnienia w oponach), ale te dwie proste porady stanowią fundamentalną podstawę jazdy samochodem hybrydowym Nie jest to raczej natychmiastowe działanie, musimy się dostosować i zmienić styl naszej zwykłej jazdy i delikatnie stąpać po pedałach. Musimy starać się utrzymać jak najbardziej stałą prędkość, a przede wszystkim pomyśleć, że im łagodniej nadepniemy na pedał gazu, tym dłużej będziemy korzystać z silnika elektrycznego i tym mniej paliwa zużyjemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *