Inne

Jak sprawdzić punkty karne przez internet

Jak pewnie wszyscy wiecie, zdobycie punktów karnych jest banalne. Niestety punktów nie można wymienić na fajne nagrody. Każdy kierowca, który przekroczy 24 punkty karne ma problem. Jeżeli prawo jazdy ma dopiero od roku, problem zaczyna się już momencie przekroczenia 20 punktów. Dlatego jeśli często zbieramy punkty karne, to warto na bieżąco śledzić ich stan. Aby kolejny mandat nie okazał się tym, który przelał czarę goryczy.

Sprawdzamy punkty karne przez internet

Dobra wiadomość jest taka, że punkty karne można sprawdzać. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to wycieczka do najbliższego komisariatu policji. Tutaj za jedyne 17 złotych można otrzymać zaświadczenie o liczbie punktów karnych. Na szczęście jest wygodniejszy i tańszy sposób. Mowa o sprawdzeniu liczby punktów karnych przez internet. Na oficjalnej stronie obywatel.gov.pl w tej zakładce znajduje się link o przyjemnie brzmiącej nazwie: Sprawdź swoje punkty karne. Po kliknięciu w ten link pojawia się okienko pozwalające na zalogowanie się do serwisu obywatel.gov.pl. Aby zalogować się w tym serwisie, musimy mieć niestety profil zaufany.

Jak założyć profil zaufany?

Na szczęście założenie profilu zaufanego jest bezpłatne i w niektórych przypadkach możliwe do zrealizowania bez wychodzenia z domu. Wystarczy w tym celu użyć swojego konta bankowego. Jednak nie każdy bank pozwala na to, aby założyć profil zaufany bez wizyty w placówce banku. W tej chwili pozwalają na to PKO Bank Polski, Inteligo, ING oraz Millenium Bank. I jeśli chodzi o Inteligo, jest to potwierdzone, bo korzystając z tego banku założyłem profil zaufany. Odbyło się to bez przeszkód. Wystarczyło zalogować się do banku, wejść do zakładki e-Urząd, wybrać odpowiednią opcję i postępować zgodnie z pojawiającymi się komunikatami.

No to teraz sobie sprawdzę

Jeżeli masz już założony profil zaufany, możesz się zalogować, aby sprawdzić liczbę punktów karnych. Jeżeli profil zaufany został założony przez internet (w Inteligo), to aby poznać liczbę punktów karnych powinniśmy wykonać następujące kroki:

Po kliknięciu w link – Sprawdź swoje punkty karne znajdujący się na stronie logowania wybieramy opcję –  Zaloguj się przez bankowość internetową.

Teraz zostajemy przeniesieni do strony logowania się w naszym banku i:

  • logujemy się,
  • klikamy w przycisk Podpisz profilem zaufanym,
  • klikamy Autoryzuj i podpisz dokument,
  • ponownie logujemy się do banku,
  • autoryzujemy dostęp – np. sms lub kartą kodów i… to wszystko.

Po wykonaniu powyższych kroków widzimy ile punktów karnych udało się nam zgromadzić.


I to już wszystko. Wiemy ile punktów karnych udało się nam zgromadzić. A ja chyba muszę w końcu prawko zrobić, bo sądząc po komunikacie, to mogę nie mieć uprawień. Bo jak inaczej wytłumaczyć brak punktów karnych? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *