Porady

Co zrobić, gdy zgubisz kluczyki do samochodu?

Nie trzeba być roztargnionym, aby zgubić kluczyki samochodowe lub zostawić je w samochodzie – to może zdarzyć się każdemu. Ale to nie tylko będzie uciążliwe i być stratą czasu, to może również generować wymierne koszty. Oto co można zrobić aby skutecznie zareagować na taką niespodziewaną sytuację.

Zgubione kluczyki samochodowe, co robić?

  • Sprawa jest prosta jeśli mamy drugi kluczyk.  Zwykle jest on na wyposażeniu przy zakupie samochodu. Jeżeli zatem mamy drugi kluczyć, to po prostu wystarczy poprosić kogoś, by go dostarczył. Można też samemu się po niego udać. Jeśli nie jest to możliwe, a jesteśmy objęci pełnym ubezpieczeniem, można zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej, aby pomogła rozwiązać ten problem. Zazwyczaj taka usługa jest zawarta w polisie jako usługa pomocy drogowej. Jeśli kluczyk został w środku, spróbują go odzyskać na miejscu. Jeżeli jest to niemożliwe, odholują samochód do domu lub gdziekolwiek, gdzie znajduje się drugi zestaw kluczy.
  • Jeśli nie mamy drugiego klucza, rozwiązanie jest niestety bardziej skomplikowane. Jedną z możliwości jest wezwanie firmy ubezpieczeniowej, aby przetransportować samochód w bezpieczne miejsce. Oczywiście jak w poprzednim przypadku, należy mieć pełne ubezpieczenie, które pokryje całą akcję. Kolejnym krokiem będzie skontaktowanie się z np. producentem lub importerem pojazdu w celu uzyskania duplikatu klucza samochodowego. W tym celu należy przedstawić dowód osobisty, numer podwozia oraz kod klucza. Oba numery można znaleźć w dokumentacji samochodu, dlatego warto zrobić jej kopię na wypadek, gdy nie mamy dostępu do pojazdu.
    Pomocni są też ślusarze wyspecjalizowani w wykonywaniu kopii kluczy samochodowych, którym wykonanie duplikatu zajmuje bardzo mało czasu i zazwyczaj w cenie niższej niż u oficjalnego dealera. Koszt zależy od rodzaju klucza. Im bardziej zaawansowany klucz, tym więcej kosztuje jego dorobienie.

Od kilku lat klasyczne klucze są wypierane przez klucze elektroniczne. Ich integralną częścią jest układ elektroniczny, który łączy się z samochodem. Te najbardziej zaawansowane klucze nie muszą być nawet wkładane do stacyjki, a i tak można uruchomić samochód. Niestety ich utrata jest najbardziej bolesna i kosztowna.

Jeśli kluczyk został skradziony, należy udać się na posterunek policji, aby to zgłosić. Jeżeli mamy polisę należy też  zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej, aby dowiedzieć się, czy polisa obejmuje kradzież, wymianę lub nawet montaż nowego zamka. Czasami ubezpieczenie domu obejmuje kradzież poza domem, w tym kradzież kluczy samochodu.

Warto na dalszy wyjazd warto ze sobą oba klucze. To na wypadek gdyby jeden się zgubił lub został skradziony. Jeżeli wiemy, że kluczyk został skradziony, to i tak warto wymienić zamki i stacyjkę. O ile oczywiście jest to możliwe. W starszych samochodach można to zrobić bez problemu. W nowszych, niekoniecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *