Garaż

Możliwe przyczyny utraty mocy w samochodzie

Czasami może się zdarzyć, że podczas jazdy zauważymy, że samochód nie reaguje tak jak powinien. Na przykład na wzniesieniu możemy zauważyć niewątpliwą utratę mocy, czyli nasz samochód stopniowo traci prędkość bez wyraźnego powodu. Dlaczego tak się dzieje?

Możliwe przyczyny utraty mocy w samochodzie

Przyczyn utraty mocy przez samochód jest tak naprawdę wiele. Najbardziej oczywistym objawem jest to, że pojazd nie ma wystarczającej mocy do pewnych wyzwań na drodze. Taki objaw może nam towarzyszyć jeśli mówimy o małych pojazdach użytkowych przeznaczonych głównie do użytku miejskiego. I jeżeli przesiadamy się do takiego pojazdu, z czegoś co jest znacznie mocniejsze. Wtedy wydaje się nam, że samopchód utracił moc. Tak nie jest.

Samochody o niewielkiej mocy (np. 60 czy 70 KM) mają niski moment obrotowy i jeśli zbyt mocno wciśniemy pedał gazu, to najczęściej nie zareagują od razu. Wydaje się nam wtedy, że samochód utracił moc. Ale tak nie jest. To po prostu tak działa.

Ale poza tym oczywistym przypadkiem, którym jest fabryczny niedostatek mocy, w większości przypadków utrata mocy jest problem niezależnym od KM i związana jest pojawieniem się awarii. Czy to w wyniku zaniedbań leżących po stronie użytkownika, czy w wyniku klasycznej awarii. Można tutaj mówić o:

  • Zabrudzonych lub źle utrzymanych wtryskiwaczach. Brak konserwacji, lub słaba konserwacja, która może spowodować, że układ wtryskiwaczy będzie potrzebował dobrego czyszczenia. Jeśli wtryskiwacze są zanieczyszczone lub częściowo zatkane, silnik będzie doświadczał nierównomiernego dostarczania paliwa i będzie pracował z mniejszą mocą. Można też zauważyć szarpanie przy uruchamianiu. Czasami przyczyną spadku mocy związanego z wtryskiwaczami jest klasyczna awaria, ale skutek jest ten sam: dostarczane jest mniej paliwa niż normalnie, więc efektywna moc wyjściowa jest niższa.
  • Elektroniczna ochrona przed poważnym uszkodzeniem silnika. Czasami zdarzają się awarie, które przy braku ostrożności mogą zakończyć żywotność naszego silnika. Aby uniknąć większych problemów, jednostka sterująca samochodu może zmniejszyć moc silnika, czasem bardzo sensownie. Jeśli zauważymy bardzo znaczną utratę mocy, której towarzyszy wskaźnik usterki na desce rozdzielczej, należy pilnie udać się do najbliższego warsztatu samochodowego.
  • Brak powietrza w silniku lub awaria turbo. Jeśli z jakiegoś powodu do silnika dostanie się mniej powietrza niż jest to konieczne, samochód straci moc. Przyczyny tego stanu rzeczy są wielorakie, ale konsekwencja jest jednoznaczna: do cylindra dostaje się mniej tlenu, a więc spalanie jest słabe i generowana moc jest niższa niż normalnie.
    W przypadku samochodów z turbodoładowaniem, w przypadku awarii tego systemu stracą one moc. Działanie turbo polega, najprościej mówiąc, na sprężaniu powietrza dostającego się do silnika, dzięki czemu powstaje większy moment obrotowy i większa moc bez zwiększania pojemności skokowej. Jeśli turbo ulegnie awarii, uzyskana moc będzie mniejsza, ponieważ do tłoków dotrze mniej tlenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *