GarażPoradyTechnikalia

Jakie rodzaje świateł znajdują się w samochodzie?

Oświetlenie samochodowe to jeden z najważniejszych systemów bezpieczeństwa czynnego w samochodzie. Może się to wydawać przesadzone, ale światła samochodowe odgrywają ważną rolę w zapobieganiu wypadkom. Oprócz wskazywania naszych zamiarów i pokazywania, gdzie jedziemy w nocy, ich funkcje obejmują również ostrzeganie innych kierowców o pewnych zagrożeniach.

Światła pozycyjne

Służą one ni mniej ni więcej tylko do wskazania pozycji i szerokości naszego pojazdu. Towarzyszą one zawsze światłom mijania, drogowym i przeciwmgielnym i muszą być używane, gdy pojazd jest nieruchomy na drodze lub na poboczu. Nie oświetlają drogi, czyli nie służą do jazdy.

Światła mijania

Służą one do widzenia w nocy w mieście i poza nim. Są używane do bycia widzianym oraz do poprawy widoczności w deszczu lub lekkiej mgle. Są one obowiązkowe w nocy w każdych okolicznościach.

Światła hamowania

Są to światła, które włączają się po każdym naciśnięciu pedału hamulca, a ich zadaniem jest ostrzeganie kierowców jadących za nami, że zwalniamy.

Światła przeciwmgielne

Są to tak naprawdę dwa zestawy świateł. Jedne są obowiązkowe, drugie nie.

  • Tylne światła przeciwmgielne – koloru czerwonego – są obowiązkowe i muszą być włączone w warunkach bardzo złej widoczności – ulewny deszcz, bardzo gęsta mgła – abyś był w tych warunkach widoczny dla każdego zbliżającego się do Ciebie kierowcy.
  • Przednie światła przeciwmgielne – zazwyczaj białe – nie są obowiązkowe, ale jeśli je posiadasz, możesz ich użyć, aby lepiej widzieć bezpośrednie otoczenie swojego pojazdu. Służą one również temu, abyś był widoczny dla kierowców, którzy Cię mijają. Gdy widoczność się poprawi, należy wyłączyć światła przeciwmgielne.

Światła biegu wstecznego

Wskazują one, że pojazd, który ma je włączone, porusza się na biegu wstecznym. Służą one jako ostrzeżenie dla innych kierowców i pieszych. Oświetlają też drogę za cofającym samochodem. Może to być jedno lub dwa białe światła.

Światła do jazdy dziennej

Są one montowane z przodu pojazdu i służą do zwiększenia widoczności między wschodem a zachodem słońca. Są one obowiązkowe dla wszystkich pojazdów wyprodukowanych w Unii Europejskiej od lutego 2011 roku.

Kierunkowskazy

Są to pomarańczowe światła umieszczone na czterech rogach samochodu. Zazwyczaj jest ich od 4 do 6, w zależności od modelu samochodu. Służą one do sygnalizowania innym pojazdom w ruchu drogowym, że zamierzasz zmienić kierunek jazdy, włączyć się, lub wyłączyć z ruchu. 

Kiedy wszystkie kierunkowskazy migają jednocześnie, mówimy o światłach awaryjnych. Światła awaryjne uruchamiane są aby ostrzegać innych uczestników ruchu o wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwach i zagrożeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *