Gaz w samochodzie – czy to się opłaca?

Ceny benzyny pną się w górę jak szalone. Być może już niedługo cena paliwa przekroczy magiczne 6 zł. Mam nadzieję, że tak się nie stanie. Jednak co by nie mówić, cena paliwa jest wysoka. Za wysoka. I jazda przestaje być opłacalna. Nawet diesel nie zawsze pomaga. Bo ropa też jest droga.

Czy jest jakieś rozwiązanie? Odpowiedź jest prosta. Rozwiązanie istnieje. Jest nim instalacja gazowa, LPG, czyli gaz w samochodzie. Zapewne chcecie wiedzieć czy to się opłaca. Czy instalacja gazowa zamontowana w samochodzie jest opłacalna? Powiem krótko – jest. Jak najbardziej jest opłacalna. Pozwala na tańsze podróżowanie. Sporo tańsze. A dlaczego? O tym niżej. Ale najpierw rozprawmy się z gazowymi mitami.

Wokół gazu narosło wiele mitów. Część osób może nadal twierdzić, że np

  • samochód na gazie jest słabszy,
  • kiedy braknie nam gazu podczas jazy samochodem szarpie i robi się niebezpiecznie
  • samochód spala więcej gazu więc gdzie tutaj oszczędność

To wszystko MITY. I piszę to jako praktyk, który na gazie zrobił już kilka tysięcy kilometrów. Wiele zależy od tego jaka instalacja została założona. Najnowsze instalacje sekwencyjne IV generacji wolne są od większości tych niedogodności. Ja osobiście na takiej jeżdżę i jestem zadowolony. Teraz pora rozwiać mity:

mit 1samochód na gazie jest słabszy – nie zauważyłem, samochód na gazie zbiera się tak samo jak na benzynie. Przyspieszenie jest takie samo, prędkość maksymalna także. Auto może być słabsze jeśli zatankujemy marny gaz. Wtedy i owszem, auto jest słabsze. Ale kiedy nalejemy kijowej benzyny będzie tak samo.

mit 2 – kiedy braknie nam gazu podczas jazy samochodem szarpie – w instalacji IV generacji nie zauważymy kiedy instalacja przełącza się na benzynę. Kiedy brakuje gazu w butli, słyszymy sygnał dźwiękowy i całość automatycznie i niezauważalnie przełącza się na benzynę. Błyskawicznie. Nawet obroty nie spadną.

mit 3 – samochód spala więcej gazu więc gdzie tutaj oszczędność – fakt, samochód spala więcej gazu niż paliwa. Ale różnica to max 20% – czyli w samochodzie palącym 8 litrów benzyny na 100km spalanie gazu może wynieść 9 – 9,6 litra gazu na 100 km. Kiedy  instalacja jest dobrze dobrana i ustawiona można zejść do 10% a nawet  8%  Warto pamiętać, że cena gazu jest znacznie niższa. Czyli pomimo większej ilości spalanego paliwa wychodzi znacznie – ZNACZNIE – taniej.

Założenie instalacji gazowej kosztuje. Fakt, jest to spory wydatek. Jeśli jednak jeździmy dużo i mamy zamiar użytkować nasze auto przez następne 3 – 4 lata inwestycja się zwróci. W moim przypadku, wystarczy że przejadę 10.000 km i już montaż instalacji się zwraca. Jako, że sporo jeżdżę, do tego na długich trasach, ta inwestycja jest opłacalna i już po 5 miesiącach zwrócona. I z czystym sercem mogę powiedzieć, że gaz w samochodzie się opłaca.

Już niedługo kolejne wpisy o LPG, bo temat jest niezwykle szeroki i bogaty. Napiszę o tym czy warto kupić samochód z instalacją gazową, jak wpić wbić gaz w dowód rejestracyjny, gdzie i jak tankować gaz. Polecę też zakład, w którym ja zakładałem gaz. Zatem – do napisania.

ps. Dołączyłem do miłej obsady bloga i jestem na stanowisku rodzynka. Mam nadzieję, że uda mi się wszystko trochę rozruszać 😉

 

zdjęcie: Pusty przez Kristel Rae Barton

4 thoughts on “Gaz w samochodzie – czy to się opłaca?

  • zgadza się lpg się opłaca i to bardzo. sam na gazie jeżdżę i gdyby nie gaz to bym nie jeździł bo nie byłoby mnie na wachę stać 🙁

  • rodzynka pilnować trzeba ;D poprawione!

  • Gaz, jasne że się opłaca. Zawsze jesteśmy ,,te, parę groszy do przodu” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *