Światła do jazdy dziennej – na co uważać?

Czy to się komuś podoba czy nie, na światłach musimy jeździć całą dobę. Także w dzień. Taki przepis i trzeba go przestrzegać. Trzeba, bo jego nieprzestrzeganie jest widoczne od razu i ciężko jest się od tego wymigać kiedy policja nas zatrzyma. Aby ułatwić życie kierowców, w niektórych samochodach, pojawiają się już specjalne światła do jazdy dziennej. W nowszych modelach są one bardzo często montowane seryjnie. W starszych samochodach sami możemy zadbać o to, by zamontować światła do jazdy dziennej.

Zalety świateł do jazdy dziennej

Zaletą świateł do jazdy dziennej jest to, że zużywają one znacznie mniej energii, co przekłada się na oszczędność w spalaniu. Można przyjąć, że w zależności od samochodu, światła mijania i pozycyjne pobierają od 140 do 200 watów. Natomiast światła przeznaczone do jazdy dziennej zużywają od 12 do 20 watów. Czyli podstawową zaletą świateł do jazdy dziennej jest oszczędność paliwa i świateł mijania.

Oszczędność kontra bezpieczeństwo

Nie każdy kierowca wie, że w przypadku używania świateł dziennych nie włączają się światła pozycyjne i oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Światła te (do jazdy dziennej) także nie oświetlają w wystarczający sposób drogi przed samochodem. Więc należy pamiętać, że w przypadku pogorszenia się widoczności, wjechania do tunelu, zapadnięcia zmroku, ulewy należy włączyć światła drogowe. W innym przypadku samochód nie jest zbyt dobrze widoczny i może to prowadzić do najechania na tył tak nieoświetlonego samochodu. Jazda na światłach do jazdy dziennej w przypadku pogorszonych warunków drogowych (po zmierzchu) jest traktowana jak jazda bez oświetlenia. I można za to przytulić mandat w wysokości 200 zł i do kolekcji zebrać 2 punkty karne.

W niektórych nowych samochodach jest to tak rozwiązane, że wraz z zapadnięciem zmierzchu lub podczas ulewy, światła do jazdy dziennej automatycznie przełączają się na światła drogowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy model samochodu jest wyposażony w czujnik zmierzchu i go obsługuje. Dlatego należy pamiętać, że w momencie pogorszenia się warunków atmosferycznych, zapadnięcia zmroku itd. włączyć światła drogowe. To dla naszego bezpieczeństwa. Nie zawsze oszczędność popłaca, bezpieczeństwo jest ważniejsze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *