Światła do jazdy dziennej – na co uważać?

Czy to się komuś podoba czy nie, na światłach musimy jeździć całą dobę. Także w dzień. Taki przepis i trzeba go przestrzegać. Trzeba, bo jego nieprzestrzeganie jest widoczne od razu i ciężko jest się od tego wymigać kiedy policja nas zatrzyma. Aby ułatwić życie kierowców, w niektórych samochodach, pojawiają się już specjalne światła do jazdy dziennej. W nowszych modelach są one bardzo często montowane seryjnie. W starszych samochodach sami możemy zadbać o to, by zamontować światła do jazdy dziennej.

Zalety świateł do jazdy dziennej

Zaletą świateł do jazdy dziennej jest to, że zużywają one znacznie mniej energii, co przekłada się na oszczędność w spalaniu. Można przyjąć, że w zależności od samochodu, światła mijania i pozycyjne pobierają od 140 do 200 watów. Natomiast światła przeznaczone do jazdy dziennej zużywają od 12 do 20 watów. Czyli podstawową zaletą świateł do jazdy dziennej jest oszczędność paliwa i świateł mijania.

Oszczędność kontra bezpieczeństwo

Nie każdy kierowca wie, że w przypadku używania świateł dziennych nie włączają się światła pozycyjne i oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Światła te (do jazdy dziennej) także nie oświetlają w wystarczający sposób drogi przed samochodem. Więc należy pamiętać, że w przypadku pogorszenia się widoczności, wjechania do tunelu, zapadnięcia zmroku, ulewy należy włączyć światła drogowe. W innym przypadku samochód nie jest zbyt dobrze widoczny i może to prowadzić do najechania na tył tak nieoświetlonego samochodu. Jazda na światłach do jazdy dziennej w przypadku pogorszonych warunków drogowych (po zmierzchu) jest traktowana jak jazda bez oświetlenia. I można za to przytulić mandat w wysokości 200 zł i do kolekcji zebrać 2 punkty karne.

W niektórych nowych samochodach jest to tak rozwiązane, że wraz z zapadnięciem zmierzchu lub podczas ulewy, światła do jazdy dziennej automatycznie przełączają się na światła drogowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy model samochodu jest wyposażony w czujnik zmierzchu i go obsługuje. Dlatego należy pamiętać, że w momencie pogorszenia się warunków atmosferycznych, zapadnięcia zmroku itd. włączyć światła drogowe. To dla naszego bezpieczeństwa. Nie zawsze oszczędność popłaca, bezpieczeństwo jest ważniejsze.

 

One thought on “Światła do jazdy dziennej – na co uważać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *