PoradySamochody

Jak przechowywać opony

Wielkimi krokami zbliża się chwila, w której będziemy zmieniali opony. W tym przypadku będzie to zmiana opon letnich na zimowe. I zapewne kilka osób zastanawia się nad tym – co zrobić z oponami, jak przechowywać opony, gdzie je wrzucić? Najwygodniej byłoby wyrzucić stare opony i później kupić nowe, ale nie jest to zbyt ekonomiczny sposób. Choć zawsze jest to jakieś rozwiązanie i znam osoby, które co sezon kupują nowe opony. No, ale nie każdy jest tak ekscentryczny. Dobrze jest też wiedzieć jak sprawdzić rok produkcji opon. Rok produkcji wpływa także na nasze bezpieczeństwo.

Osobiście uważam, że warto radzić sobie inaczej. Wystarczy znaleźć miejsce, w którym będziemy mogli je przechować. Opony można przechowywać samemu w garażu lub piwnicy. Można też zdecydować się na przechowanie ich w zakładzie wulkanizacyjnym. Niektóre zakłady zajmujące się wymianą opon oferują możliwość ich przechowania. Ale jeśli należymy do szczęśliwych posiadaczy wcześniej wspomnianego garażu lub piwnicy, to możemy zrobić to sami. Wystarczy pamiętać tylko o kilku zasadach.

Jak przechowywać opony – proste zasady:

  • Opony bez felg (obręczy), czyli same gumy, składowane powinny być w pozycji pionowej. Należy pamiętać o ich obracaniu o np. 90 stopni co 2 – 3 tygodnie. Zapobiega to odkształcaniu się opony. Obracanie opony nie jest konieczne przy oponach radialnych. Można to jednak robić, aby opony się nie zastały 🙂
  • Całe koła (czyli opony zmontowane na felgach) najlepiej jest powiesić. Czy to na na hakach montowanych do ściany  czy specjalnych stojakach. Bardzo często nie mamy takich stojaków, wtedy układamy koła w poziomie. Jedno na drugim. Warto zastosować jakąś podkładkę (koc, styropian, tworzywo sztuczne) tak aby opona (koło) będąca na samym dole nie miała bezpośredniego kontaktu z betonem.

Tak przechowywane opony bez problemu dotrwają do kolejnego sezonu. No chyba, że jakiś złośliwy sąsiad postanowi pożyczyć sobie opony bez naszej wiedzy. 😉

zdjęcie: Opony przez Anna Cervova

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *