Jak jeździć ekonomicznie?
Ecodriving, eko jazda, czyli po prostu jazda ekonomiczna. Polega ona na takim prowadzeniu samochodu, aby spalał jak najmniej paliwa. W rezultacie, koszty utrzymania pojazdu są znacznie niższe. Możemy jednak dalej poszerzyć definicję ekojazdy i mówić o oszczędzaniu nie tylko paliwa, ale wszystkich zasobów pojazdu, począwszy od silnika aż po siedzenia. Skupmy się jednak na aspekcie oszczędzania paliwa, przedstawiając kilka praktycznych wskazówek, które nie tylko pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze, ale także uczynią Cię bezpieczniejszym kierowcą.
Hamowanie silnikiem zamiast jazdy na luzie
Jazda na luzie to technika, która przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jednak w dzisiejszych autach, nie spełnia ona już pokładanych w niej nadziei. Co więcej, jest to technika niezwykle ryzykowna. Nowoczesne samochody są skonstruowane tak, że najmniej paliwa spalają podczas hamowania silnikiem. Gdy hamujesz silnikiem, kółka napędzają silnik, a dopływ paliwa jest całkowicie odcięty. Paliwo zaczyna ponownie płynąć do silnika, dopiero gdy obroty spadną do ok. 1300 obr/min. Aby jechać ekonomicznie, przed skrzyżowaniem czy zakrętem zwolnij, ale zachowaj włączony bieg. Hamuj silnikiem aż do zatrzymania się pojazdu.
Ciężka noga to wróg ecodrivingu
Ciężka noga na pedale gazu nie jest sprzymierzeńcem oszczędnej jazdy. Ciekawe jest jednak, że niektórzy kierowcy, pomimo szybkiej jazdy, są w stanie utrzymać niskie zużycie paliwa. Kluczem jest płynna jazda. Staraj się unikać nagłych hamowań i przyspieszeń, które zwiększają zużycie paliwa.
Zawsze kontroluj obroty
Podstawowa zasada brzmi – im wyższe obroty silnika, tym wyższe spalanie. Nie oznacza to jednak, że powinieneś jechać zawsze na niskich obrotach. Są sytuacje, gdy wysokie obroty są wskazane, na przykład podczas szybkiego przyspieszania. Wielu kierowców popełnia błąd, przyspieszając z bardzo niskich obrotów, co jest mało ekonomiczne.
Aerodynamika i prędkość
Opór aerodynamiczny, który twój samochód musi pokonać, jest proporcjonalny do kwadratu prędkości. W praktyce oznacza to, że podwojenie prędkości powoduje czterokrotne zwiększenie oporu aerodynamicznego. Możemy wpłynąć na opór aerodynamiczny, kontrolując prędkość, a także minimalizując współczynnik oporu powietrza i powierzchnię czołową naszego pojazdu.
O tym „detalu” mało kto pamięta – opony
Opony, choć często pomijane, mają istotny wpływ na zużycie paliwa. Zbyt niskie ciśnienie opon zwiększa opór toczenia, co negatywnie wpływa na zużycie paliwa. Warto również zwrócić uwagę na to, że sportowe opony, które lepiej trzymają się drogi, mają większe opory toczenia niż standardowe opony.
Ekonomicznej jazdy można się nauczyć
Podsumowując, nauka jazdy w stylu ekonie jest trudna, a korzyści płynące z tego są wielorakie. Oszczędzamy nie tylko na kosztach paliwa, ale również przedłużamy żywotność naszego pojazdu. Co więcej, jest to sposób jazdy, który promuje bezpieczeństwo na drodze, co jest równie istotne jak ekonomia.
Jazda eko to styl jazdy, który każdy kierowca powinien nauczyć się i stosować na co dzień. Wdrożenie tych zasad nie tylko pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, ale także przyczyni się do ochrony środowiska przez redukcję emisji CO2.
Oczywiście, aby osiągnąć najlepsze wyniki, potrzeba trochę praktyki i cierpliwości. Przejście z agresywnego stylu jazdy do ekodrivingu może być początkowo trudne, ale z czasem stanie się naturalne i przyniesie widoczne korzyści. Pamiętaj, że nawet najmniejsze zmiany w naszych nawykach za kierownicą mogą przynieść znaczące oszczędności i poprawić nasze bezpieczeństwo na drodze.
Dla niektórych, taka jazda samochodem może wydawać się nudna i mniej ekscytująca, ale pamiętaj, że jest to droga do większego zrozumienia Twojego pojazdu i jego działania. W dłuższej perspektywie, może przynieść nam wiele korzyści, zarówno finansowych, jak i środowiskowych.