BezpieczeństwoInformacje prasowe

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Kupujesz auto na kredyt lub w leasingu? Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC i wymaganego w takich przypadkach AC, warto zdecydować się także na ubezpieczenie GAP. Ile za nie zapłacisz? Odpowiadamy.

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest dokładnie ta polisa. GAP to skrót od angielskiego Guaranteed Asset Protection. To nic innego jak ubezpieczenie od straty finansowej lub jak inaczej się je nazywa od utraty wartości pojazdu. Wypłacane jest w sytuacji, gdy auto zostanie skradzione lub poniesie tzw. szkodę całkowitą. 

Ubezpieczenie GAP jest szczególnie polecane kredytobiorcom i leasingobiorcom, którzy mogą dzięki odszkodowaniu wywiązać się z zobowiązań wobec banku czy firmy leasingowej. Jednak warto wiedzieć, że ubezpieczenie GAP przeznaczone jest nie tylko dla właścicieli aut nowych, ale także używanych, najczęściej do 6. roku eksploatacji. Mogą się na nie zdecydować także właściciele aut zabytkowych, uprzywilejowanych, używanych do celów specjalnych, motocykli, quadów, pojazdów ciężarowych i rolniczych, będących przedmiotem leasingu. 

Co ważne, ubezpieczenie GAP różni się od innych komunikacyjnych pod tym względem, że zawierane jest ono na kilka lat, a nie na rok. Dzięki temu ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie w oparciu o wartość samochodu na początku trwania umowy. W zależności od instytucji finansowej można zawrzeć to ubezpieczenie na okres od 12 do 120 miesięcy. Nie trzeba znać się mocno na motoryzacji, by wiedzieć, że wartość nowego samochodu spada bardzo szybko… Eksperci mówią, że w ciągu 3 lat auto z salonu jest traci ze połowę wartości z dnia zakupu.

Czy wiesz, że…

Czym różni się ubezpieczenie GAP od OC czy AC? Odszkodowanie w ramach „klasycznego” ubezpieczenia komunikacyjnego wypłacane jest na podstawie wartości samochodu w dniu powstania szkody. Z kolei ubezpieczenie GAP oblicza się na podstawie wartości auta w dniu podpisania umowy. 

Chcesz wiedzieć, dlaczego warto kupić ubezpieczenie GAP? Wejdź na stronę: https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/ubezpieczenia-gap

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Zanim przejdziemy do opisania ceny ubezpieczenia GAP musimy poznać jego rodzaje, bo to m.in. od tego będzie zależeć, ile ostatecznie polisa będzie kosztować. Do wyboru mamy:

  • GAP fakturowy – to ubezpieczenie polecane dla tych osób, które kupiły na kredyt lub wzięły w leasing samochód o dużej wartości; odszkodowanie wypłacane jest jako różnica między wartością pojazdu w dniu powstania szkody a jego wartością na fakturze, w dniu zakupu;
  • GAP finansowy – to ubezpieczenie, które powstało z myślą o tych, którzy wzięli auto w leasing z niskim wkładem własnym lub wysoką kwotą wykupu samochodu; w jego ramach wypłaca się odszkodowanie, które jest równe różnicy między kwotą, która pozostała do spłaty, a kwotą z odszkodowania AC; 
  • GAP indeksowy – to rodzaj ubezpieczenia, które poleca się dla osób, które popisały krótką umowę leasingową; odszkodowanie wynosi 20-30% wartości rynkowej samochodu w dniu powstania szkody;
  • GAP casco – to ubezpieczenie, które pokrywa różnicę między ubezpieczeniem OC/AC a sumą ubezpieczenia AC.

Cena ubezpieczenia GAP

Teraz odpowiemy sobie na pytanie zawarte w tytule tego tekstu, czyli ile kosztuje ubezpieczenie GAP? Ustalane jest ono w zależności od kilku czynników. Cena polisy tego samego samochodu może być inna w różnych towarzystwach. Zależeć może od rodzaju ubezpieczenia i pojazdu, sumy ubezpieczenia, okresu, na jaki zawierana jest umowa, a także wartości początkowej pojazdu. 

Cena ubezpieczenia GAP finansowego to 0,4-0,5% wartości pojazdu rocznie, czyli 400-500 zł rocznie w przypadku samochodu wartego 100 000 zł. Jest to najtańszy typ ubezpieczenia GAP. 

GAP indeksowy z kolei kosztować będzie ubezpieczonego około 0,7-0,8% wartości pojazdu rocznie, czyli 700-800 zł rocznie w przypadku pojazdu kupionego za 100 000 zł.

Ubezpieczenie GAP fakturowe jest natomiast najdroższe ze wszystkich tego typu polis, a składka wynosi 0,7-1,2% wartości pojazdu rocznie, czyli 700-1200 zł rocznie w przypadku auta o wartości 100 000 zł.

Ważne!

W przypadku ubezpieczenia GAP większość ubezpieczycieli wymaga płatności z góry. Oznacza to, że gdy podpiszesz umowę na 3 lata, będziesz musiał opłacić całą składkę jednorazowo, a nie co roku, jak to dzieje się np. z ubezpieczeniem OC. Od tej zasady są wyjątki. Towarzystwo Defend Insurance zezwala np. na rozłożenie płatności na 12-miesięczne raty. 

Wysokość sumy ubezpieczenia GAP

W zależności od instytucji finansowej różne są sumy ubezpieczenia GAP, na podstawie których wypłaca się odszkodowania. Na przykład w PZU ustalana jest ona na podstawie widełek wartości pojazdu. Sumy gwarancyjne przedstawia poniższa tabelka. 

Suma ubezpieczenia  Wartość początkowa 
50 000 zł  do 100 000 zł 
100 000 zł  od 100 001 do 200 000 zł 
150 000 zł  od 200 001 do 300 000 zł 
200 000 zł  od 300 001 do 500 000 zł 

Gdzie można kupić ubezpieczenie GAP? 

Oferują je nie tylko firmy leasingowe, ale także towarzystwa ubezpieczeniowe. By kupić taką polisę, najlepiej wybrać się do multiagencji, takiej jak np. CUK Ubezpieczenia, gdzie można wraz z agentem porównać kilkanaście ofert. Dzięki temu możliwe będzie dobranie takiego ubezpieczenia GAP, które będzie idealnie dopasowane do potrzeb właściciela auta. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *