Porady

Jaki kask motocyklowy wybrać dla dziecka? Kryteria, jakie musi spełniać produkt dla najmłodszych

Bezpieczeństwo podczas jazdy na dwóch kółkach stanowi priorytet, zwłaszcza jeśli chodzi o najmłodszych miłośników motoryzacji. Najważniejszym zadaniem jest znalezienie odpowiedniego kasku – wygodnego i spełniającego wszystkie normy bezpieczeństwa. Jak wybrać kask dla swojej pociechy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Jaki kask motocyklowy dla dziecka – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W przypadku zakupu kasku dla dziecka kwestia bezpieczeństwa staje się szczególnie istotna. Wszystkie modele dopuszczone do sprzedaży muszą spełniać wymagane normy bezpieczeństwa. W państwach Unii Europejskiej i kilku państwach pozaeuropejskich obowiązuje norma ECE 22.06, która w połowie 2023 r. zastąpiła mniej restrykcyjną ECE 22.05.

Co oznacza wprowadzenie nowych przepisów? Przede wszystkim więcej szczegółowych testów, co z kolei przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Przykładem może być zwiększenie liczby punktowych uderzeń.

W normie 22.05 było 5 uderzeń w określone z góry miejsca. W normie 22.06 dodano 3 dodatkowe uderzenia w losowo wybrane miejsca z puli 12 punktów. Ponadto zwiększono prędkość uderzenia z 27 km/h do 29,5 km/h. Istotną zmianą jest również wprowadzenie testu uderzenia rotacyjnego

Informacje o pozytywnym przejściu testów bezpieczeństwa i uzyskaniu certyfikatu ECE znajdziesz metce umieszczonej wewnątrz kasku, etykiecie umieszczonej na wizjerze lub na naklejce umiejscowionej na tylnej lub bocznej części skorupy.

Jak dobrać kask dla dziecka – wybierz odpowiedni rozmiar

Dziecko szybko rośnie, a więc rozmiar głowy również szybko się zmienia. Kask, który dzisiaj jest dobry, za rok może być już zbyt ciasny. Niektórych z pewnością kusi możliwość oszczędności i zakupienia nieco większego kasku, aby posłużył dłużej. Na pewno nie jest to właściwa droga.

Zbyt duży kask – podobnie jak zbyt mały – nie zapewnia optymalnej ochrony. Po drugie jazda w takim kasku znacznie obniży komfort. Przykładowo przesuwający się kask ograniczy pole widzenia, a w takim przypadku nietrudno o nieszczęście. Jeśli nie wiesz, jaki kask motocyklowy dla dziecka będzie najlepszy, zajrzyj do Bazy Wiedzy stworzonej przez ekspertów z Dobrych Sklepów Motocyklowych.

Znajdziesz tam szereg cennych wskazówek, które pomogą Ci w podjęciu decyzji. Pamiętaj również, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc do sprzedawcy w sklepie stacjonarnym.

Kask dla dziecka na motocykl – modele warte uwagi

Pierwsza propozycja to kask offroadowy Fox V1 Junior – jeden z najbardziej konkurencyjnych i wszechstronnych modeli dla dzieci na rynku. Został zaprojektowany do wielu rodzajów jazdy, w tym na motocyklach off-roadowych, pit bike’ach, crossach czy quadach.

Spełnia wszystkie wymagania europejskiej normy ECE 22.06, a także amerykańskiego Departamentu Transportu (DOT). Został wyposażony w innowacyjny system MIPS, redukujący siły rotacyjne poprzez pochłanianie i rozpraszanie energii uderzeniowej.

Warto wspomnieć o wydajnym systemie wentylacji. Kask posiada 7 wlotów i 4 wylotów zapewniających dopływ świeżego i odpływ gorącego powietrza. Komfort użytkowania zapewnia również wyjmowana wyściółka i poduszki policzkowe.

Fox V1 Junior

Fox V1 Junior

Szukasz budżetowego rozwiązania? Sprawdź IMX FMX-01 Junior – dziecięcą wersję kultowego modelu. Skorupa została wyprodukowana z wysokiej jakości materiału HRS (High Resistant Shell). Dla lepszego dopasowania producent proponuje 2 wielkości skorupy i 3 wielkość EPS-u.

W kwestii bezpieczeństwa należy wspomnieć o wygodnym zapięciu mikrometrycznym oraz wyjmowanych poduszkach policzkowych. Wypinaną wyściółkę można prać w pralce, co ułatwia utrzymanie kasku w należytej czystości.

IMX Racing FMX-01 Junior

IMX Racing FMX-01 Junior

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *