InneW drogę

Czy samochód elektryczny jest dla mnie?

Nie sposób nie zauważyć faktu, że samochody elektryczne są coraz popularniejsze. Można z łatwością spotkać je na naszych drogach. Nadal jednak są traktowane jako swego rodzaju nowinka, ale systematycznie się to zmienia. Obawiam się, że już niedługo samochody elektryczne staną się koniecznością. Sam nie wiem co o nich myśleć. Widzę co prawda kilka zalet, ale wady są wyraźniejsze.

Zalety samochodów elektrycznych

Największą zaletą samochodów elektrycznych jest fakt, że w niektórych miastach mają one darmowe parkowanie. To spora korzyść. Podobnie jak możliwość poruszania się po buspasach. Doceni to każdy, kto w zakorkowanym mieście chociaż raz tęsknie spoglądał na autobusy miejskie, które wesoło go wymijały. Do zalet zaliczyłbym także możliwość ładowania samochodu w garażu, czyli brak konieczności odwiedzania stacji benzynowych. Trzeba tylko mieć garaż i to wyposażony w instalację elektryczną. Pod blokiem to się nie sprawdzi.

Nie można nie wspomnieć o tym, że cała moc silników w elektrycznych samochodach dostępna jest od razu. Wystarczy musnąć pedał gazu, aby cała moc została przeniesiona na koła. Mówię wam, ruszanie spod świateł takim samochodem to niesamowita frajda. Wszyscy zostają z tyłu. Tak przynajmniej słyszałem.

Wady samochodów elektrycznych

Jedną z większych wad samochodów elektrycznych jest ich cena. Są one najczęściej znacznie droższe od swoich odpowiedników wyposażonych w silniki spalinowe. Drugą i trzecią największą wadą samochodów elektrycznych są:

  • pojemność baterii,
  • szybkość ładowania baterii.

Najbardziej czuć to w trasie, kiedy pokonujemy znaczne odległości. Taka klasyczna wycieczka z gór nad morze wymaga, w najlepszym przypadku, jednego postoju na naładowanie baterii. Postoju, który może trwać nawet kilka godzin. Można użyć super szybkich ładowarek, ale niestety nie ma ich zbyt wiele. Na dodatek trzeba planować trasę tak, aby przebiegała w pobliżu miejsc, w których można naładować baterie. Stacji ładowania jest coraz więcej, ale i tak znacznie mniej niż stacji benzynowych. Więc jeśli ktoś jeździ na długich trasach i zależy mu na czasie, to samochód elektryczny nie jest dla niego.

W takim razie, dla kogo są elektryki?

Trzeba sobie uświadomić, że samochody elektryczne, w chwili obecnej, nie są dla wszystkich. Nie są uniwersalnym zamiennikiem dla klasycznych samochodów spalinowych. Mają sporo wad i kilka zalet. Biorąc pod uwagę ich wady i zalety można stwierdzić, że są one doskonałe zwłaszcza dla ludzi, którzy poruszają się tylko po mieście. Samochód elektryczny będzie idealnym rozwiązaniem dla ciebie pod warunkiem, że dziennie pokonujesz po mieście od 50 do 150 kilometrów. Zwłaszcza, że zasięg nowych samochodów elektrycznych wynosi przynajmniej 250 kilometrów. Więc wystarczy i zostanie nawet pewien zapas mocy. Po całym dniu wstawiamy auto do garażu, podpinamy do ładowania i rano możemy spokojnie jeździć dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *