BezpieczeństwoSamochodyW drogę

Bałwan na czterech kółkach czyli samochody w zimie

Zima jest bardzo dokuczliwa. Najgorsze, kiedy rano trzeba odśnieżyć naszego bałwanka na czterech kołach. To nie tylko warstwa białego śniegu na dachu, ale także zaszronione szyby. Jazda takim bałwankiem jest nie tylko niebezpieczna, ale można tez dostać mandat. Po co więc płacić jak można zaoszczędzić, nalać paliwa i pojeździć?!

Na początek trzeba postraszyć
Za nieusunięty śnieg z dachu samochodu zapłacimy mandat od 50 do 500 złotych.
Mandat można dostać także za nieodśnieżoną, niewidoczną tablice rejestracyjną.
Światła…je też należy oczyścić ze śniegu. Za to też są kary pieniężne.

Niebezpieczeństwo
Mało jest ludzi, który lubią rano odśnieżać samochód. Należy to raczej do niewdzięcznej konieczności. Części z nas nie chce się tego robić. Ale nie zdają sobie sprawy tego, że śnieg jest zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.
Wyobraźmy sobie sytuację: jedziemy samochodem. Przed nami jedzie inny samochód, który ma na dachu śnieg. Ten śnieg przy jakiejkolwiek prędkości zostaje nawiany na naszą przednią szybę. Tracimy widoczność. W takiej sytuacji nie trudno o kolizje drogową.

Doprowadź auto do porządku!
Na początku, przed odśnieżaniem samochodu, należy uruchomić silnik. Następnie włączyć ogrzewanie szyb oraz ogrzewanie wnętrza samochodu. Włączony silnik pojazdu powoduje rozmrożenie oleju. Więc jak ruszymy dalej w drogę, auto będzie nam lepiej „sprawować się” na drodze. Niż jak byłby zimny silnik. Co do ogrzewania szyb, to pomogą one nam w usunięciu szronu z szyb, zwłaszcza przedniej szyby.

Ważne żeby mieć na wyposażeniu skrobaczkę do szyb, szczotke (zmiotke), która umożliwi usunięcie warstwy śniegu. Taka uwaga, jeśli pod śnieżnym puchem został lód, nie należy go zdzierać z lakieru. Należy go zostawić. Roztopi się pod wpływem np. słonecznego ciepła.

Należy pamiętać też o tablicach rejestracyjnych. Muszą być widoczne. Za niewidoczny numer rejestracyjny można otrzymać wysoki mandat! Również je należy odśnieżyć. Podobna kwestia tyczy się świateł. Jest to niezbędne nie tylko dla naszego bezpieczeństwa. Ale też dla bezpieczeństwa innych kierowców.

I tak odśnieżonym samochodem można wyruszyć w drogę. Na przykład do pracy. Szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *