BezpieczeństwoSamochody

Zmiana opon zimowych na letnie

Już widać, że zima się z nami żegna. Robi się ciepło i w końcu topnieje śnieg. Trzeba będzie zadbać o nasz samochód. Przygotować go do sezonu letniego. Mam tu na myśli najważniejszą czynność – wymianę opon.

Kiedy należy wymienić oponę zimową na letnią?

Najlepiej wymieniać opony zimowe na letnie, kiedy temperatura utrzymuje się na poziomie temperatury 7 – 10 st. C, a zimą nie spada poniżej zera. Opony zimowe są przeznaczone na niskie, zimowe temperatury. A dwa, że w temperaturze powyżej 7 st. C tracą swoje właściwości.

Co warto wiedzieć o ogumieniu?

Bardzo ważną rzeczą jest to, że trzeba wymieniać całe koła tzn. felgę z oponą. Dlatego, że wtedy opona nie ulega uszkodzeniu przy zdejmowaniu i ponownym nakładaniu na felgę. Jeśli jednak wymieniamy tylko opony na tych samych felgach, należy pamiętać, żeby wyważyć koło. Jest to niezbędne dla naszego bezpieczeństwa. Koła, które są niewyważone ulegają szybszemu zniszczeniu. Nawet, jeśli zmieniamy całe koła, również należy je wyważyć. Fakt, że to kosztuje, ale w porównaniu z bezcennym życiem…Warto stracić, żeby zyskać. Na wymianę opon i wyważenie najlepiej zgłosić się do warsztatu wyposażonego w odpowiednie urządzenia. W warsztacie sprawdzą nam również ciśnienie w oponach.

Jak ważne jest ciśnienie w oponach?

Jest bardzo ważne. Należy je sprawdzać „na zimno” tzn. w momencie, kiedy samochód nie pokonało jeszcze dłuższej trasy. Wysokość ciśnienia w oponach jest istotna Jeśli jest zbyt niskie albo zbyt wysokie, to bieżnik w oponie nieregularnie się zużywa. Nieprawidłowe ciśnienie powoduje, że bieżnik nierównomiernie się ściera. Zbyt niskie albo zbyt wysokie ciśnienie w oponie jest przyczyną tego, że źle się prowadzi samochód. Zmniejsza się komfort jazdy.

Należy pilnować, tzn. sprawdzać stan ciśnienia w oponach kilka razy do roku. Z resztą po oponie widać, że jest za mało powietrza. Jeśli wybieramy się w dalszą podróż również należy sprawdzić stan techniczny opon i ciśnienie. Jest to bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa jazdy.

Z wymianą najlepiej zgłosić się do warsztatu specjalizującego się zmianą kół. Tam na pewno będzie fachowa obsługa. Można też zasięgnąć informacji na temat opon.

One thought on “Zmiana opon zimowych na letnie

  • No to chyba najwyższa pora wymienić te opony. Nie mogę dojechać do serwisu.. na szczęście kupiłam w netcar.pl już nówki i czekają w garażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *