Rozmiary opon w samochodach osobowych
Dla niektórych osób może to zbyteczna wiedza. Ja wychodzę z założenia, że warto coś wiedzieć o oponach. Choćby po to, aby wiedzieć co będzie najlepsze dla naszego samochodu. Coś tak wydawać by się trywialnego jak rozmiary opon to niby nic, ale cena za oponę zależy także od jej wielkości. I warto o tym wiedzieć.
Rozmiar opon – oznaczenia na oponach
Na gumie jest takie oto oznaczenie: 175/80 R 14
Poniżej wyjaśnienie:
- 175 – to szerokość opony podana w mm. Mierzona jest między ścianami bocznymi opony.
- 80 – to wskaźnik profilu opony. Ten wskaźnik określa procentowy stosunek wysokości opony do jej szerokości. Czyli 80 oznacza, że wysokość opony wynosi 80 procent jej szerokości.
- R – to oznaczenia konstrukcji opony; radialna. R jest symbolem, który informuje użytkownika o konstrukcji układu włókien osnowy opony.
- 14 – to średnica felgi, na jaką można zamontować oponę (podana jest w calach)
Na oponie pojawiają się też dwie cyfry np. 94 – 670 kg, jest to określenie nośności opony. Czyli jest to liczba określająca maksymalne dopuszczalne obciążenie. Kolejna litera jest współczynnikiem prędkości, np. T- 190 km/h oznacza dopuszczalną prędkość jazdy dla tej opony, kiedy jest maksymalne obciążenie.
Współczynnik prędkości opon:
- L – 120 km/h
- M – 130 km/h
- N – 140 km/h
- P – 150 km/h
- Q – 160 km/h
- R – 170 km/h
- S – 180 km/h
- T – 190 km/h
- H – 210 km/h
- V – 240 km/h
- W – 270 km/h
- Y – 300 km/h
Pozostałe oznaczenia opon:
Tubeless – TL oznacza oponę bezdętkową, Tube Type – TT oznacza oponę dętkową.
Są jeszcze symbole oznaczające warunki eksploatacji czyli w jakich warunkach opona może być używana tzn. zima, lato.
Data produkcji zaklęta w oponie
Na oponie można odczytać też datę jej produkcji. Dla opon wyprodukowanych przed 1999 r. są to trzy cyfry np. 557 czyli 55 tydzień 1997 roku. Opony produkowane po 1999 r. mają oznaczenie czterocyfrowe, np. 4703, 47 tydzień 2003 r.
Pozostałe symbole znajdujące się na oponach
Na oponie znajdują się jeszcze dodatkowe informacje typu: znak handlowy, nazwa producenta.
Na boku każdej opony znajduje się jeszcze wiele zakodowanych informacji dotyczących budowy, wymiarów, rodzaju bieżnika. Jednak przedstawione powyżej oznaczenia wystarczą z powodzenie abyśmy wiedzieli coś więcej o oponach. Żebyśmy nie byli „zieloni jak szczypiorek na wiosnę”.
Istotne jest, żeby dobrać dobrą oponę. Jeśli ktoś nie potrafi tego zrobić, najlepiej pojechać do zaufanego zakładu, gdzie nie tylko zmieniają opony, ale często w ofercie mają nowe opony. Najlepiej jest jednak szukać opon w internecie, tam jest najtaniej. Skoro znamy oznaczenia na oponach, to bez problemu dobierzemy coś dla siebie. Pamiętajcie, że dobra opona gwarantuje bezpieczeństwo na drodze. A przecież o to właśnie chodzi.
Wpis na blogu po raz pierwszy pojawił się 29.03.2009. Powyżej znajduje się wersja odświeżona i poprawiona.