Samochody

Pojazd uprzywilejowany na drodze

Z kodeksu drogowego wiemy, że pojazd uprzywilejowany to pojazd, który na drodze ma specjalane uprawnienia, wysyła sygnały świetlne lub dźwiękowe,  należy mu bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa przejazdu, jest specjalnie oznaczony. Należą do nich: karetki, straż pożarna, policja oraz inne.

Jak powinien zachować się kierowca widząc pojazd uprzywilejowany na sygnale? Przede wszystkim zjechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, żeby umożliwić mu przejazd, bezkolizyjny.

Jednak są ludzie, zupełnie bezmyślni, którzy albo nie znają przepisów ruchu drgowego, albo nie wiedzą jak się zachować. Takie zachowanie jest bardzo niebezpieczne, bo może doprowadzić do zytuacji zagrożenia życia i zdrowia innych uczestników w ruchu drogowym.

Dwa dni temu spotkała mnie właśnie taka sytuacja. Jechałam “średniouczęszczaną” drogą. Jej plus jest taki, że jest dość szeroka. Z naprzeciwka jechało dwóch młodych gości w Hondzie. Ja widząc z daleka szybko nadjeżdżające dwa radiowozy od razu zjechałam najbliżej jak się dało prawej strony jezdni. Niestety Pan z Hondy nie wpadł na ten sam pomysł. Tylko nieco zwolnił, ale jechał dalej. Doszło do momentu, że Honda zrównała się z moim samochodem, a między nami musiały przejechać dwa radiowozy. Ledwo się zmieściły. Stojąc na poboczu czekałam co dalej. Przyznam, że zgłupiałam, bo nie wiedziałam, czy szybko cofać, żeby zostawić policji jak najwięcej miejsca czy co w ogóle robić?! Policja gdyby miała czas, pewnie by się zatrzymała, a Pan z Hondy dostałby mandat za tak bezmyślne zachowanie.

Dlatego przestrzegam was przed takimi sytuacjami na drodze. Jak widzicie pojazd uprzywilejowany, to najlepiej zjechać, żeby nie stwarzać zagrożenia na drodze. Tym bardziej, że najważniejszy jest czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *