Podatek ekologiczny od samochodów starszych niż 10 lat

podatek-od-10letnich-aut

Janusz Piechociński. Zapamiętajcie sobie dobrze to nazwisko, może się przydać podczas np. przyszłych wyborów. Wiceminister Janusz Piechociński zapowiedział, że Polska musi zmierzyć się z problemem starzejących się samochodów. Według podanych przez niego danych , średni wiek samochodu w Polsce to 14 lat. I trzeba to zmienić. Bo Polacy powinni jeździć nowszymi samochodami.

Fakt. Powinniśmy jeździć nowszymi samochodami. Nie mam nic przeciwko temu aby w moim garażu stało nowe Audi RS czy inna Octavia. Chciałbym. Niestety finanse nie puszczają. Dlatego muszę jeździć samochodem, który ma trochę więcej niż 10 lat.

Co prawda jest on zadbany i bezpieczny. Ma sprawny katalizator, sprawne poduszki, hamulce. Ba, ma nawet gaz. Dbam o samochód. I co się może okazać? Ano to, że oprócz ubezpieczenia będę musiał płacić haracz państwu za posiadanie starszego samochodu. Jeśli ktoś myśli, że w ten sposób poprawi bezpieczeństwo na naszych drogach, jest co najmniej naiwny.

Nasz rynek zaleją nowe samochody, które będą składane nie z 4 części jak do tej pory ale z 10! Nie kupujemy starszych samochodów dlatego, że nie lubimy nowości. Kupujemy je, bo na takie samochody nas stać. Jak napisałem na początku, każdy z nas chętnie jeździłby nowym samochodem. Zmieniał go co 5 lat. Ale aby tak robić to trzeba… wyjechać.

Najwięcej nowych samochodów (do 5 lat) jest w rękach firm. To firmy kupują nowe samochody. Im się opłaca i stać je na to. Patrząc na to co planują nasi politycy, zastanawiam się czy aby których podupadający producent/importer samochodów nie maczał w tym palców.

Zawsze powtarzam, że jeśli politycy chcą mojego dobra to muszę ukryć swoje dobro. I tak jest w tym przypadku. To trochę nie fair karać ludzi za to, że nie stać ich na nowe samochody. Wiem, nie każdy musi jeździć własnym autem. Fakt. Ale autobus nie wszędzie dojedzie. Nie wszyscy mieszkają w dużych miastach, że istnieje sprawna miejska komunikacja. Nie wszyscy mogą iść do pracy na piechotę lub jechać autobusem.

Kolejny podatek nie jest potrzebny. Nie wniesie niczego dobrego. Po jego wprowadzeniu na naszych drogach nie będzie bezpieczniej. Będzie wręcz przeciwnie. Będziemy z rozrzewnieniem wspominali współczesne przekręty handlarzy. Bo to co się zacznie dziać będzie prawdziwym horrorem. Pojawią się tanie samochody 5 letnie, które wcześniej były przystankami. Ale będą tanie i.. nowe.

Mój apel do pana Janusza Piechocińskiego – jeśli naprawdę zależy panu na poprawie bezpieczeństwa na drogach, jeśli pana celem są działania ekologiczne to proszę przeforsować ustawię, w której do państwo dokłada do ceny nowego samochodu 50% jego wartości. Założę się, że wtedy ilość nowych samochodów drastycznie wzrośnie.

A co wy uważacie? Jakie jest wasze zdanie? Bo może niepotrzebnie się denerwuję?

zdjęcie: Public Domain

17 thoughts on “Podatek ekologiczny od samochodów starszych niż 10 lat

 • Piechocińskiemu już sodowa woda do głowy uderza. Zapomniał wół jak cilęciem był. To durni wyborcy wylansowali go na wyżyny. Teraz zapomniał o biednych i żyjących w ubóstwie. Kogo stać na nowe auta? Dziś robotnik u nie zarobi więcej jak 1500 PLN.

 • Dajcie ludziom godziwie zarobić a będą sami kupowali nowsze auta bo nikomu nie jest na rękę posiadanie starego rupiecia na kółkach!

 • ten pomysł głupi jest na maxa, bo dotknie tylko raczej biednych, ktorych na nowe auto nie bardzo jest stać, bogaci sobie poradza. To panstwo być powinno dla wszystkich nie tylko dla bogatych a jak jest to widać doskonale.

 • głupota. jeśli Pan Piechociński myśli, że Polacy jeżdżą starszymi modelami bo lubią, to pytanie w jakim świecie on żyje?

 • Popieram w 100 procentach. Niech golodepcy ne jeżdżą po zakorkowachch i tak drogach. Jak kogoś nie stać a nowszy auto to niech jeździ Bushem. A nie starym zlomem bez katalizatora!!!!!!

 • Zamiast wprowadzać takie debilne przepisy postaraliby się, żeby ludzie godnie zarabiali. Co oni sobie myślą, że Polacy kupują stare wyjeżdżone auta bo takie lubią? Może warto pomagać obywatelom zamiast ich gnębić. Może warto dać możliwość odliczenia VAT-u?

 • tylko p Pechociński to nie myśli,że wpływy ze spredaży paliwa to spadną,ludzie się będą aut pozbywać.

 • Już nas okradli ze składek na funduszach emerytalnych, okradać chcą dalej.Zbierzmy się i wywalmy TYCH ZŁODZIEJI , powtarzam ZŁODZIEJI z Tego kraju.Tak jak na ukrainie.

 • Aż strach pomyśleć od czego będziemy płacić podatek za jakieś 5 lat.

 • No ale jaki jest dokładny kształt ustawy. Może zastanowić się nad tym zamiast od razu bluzgać? Do 10 lat można tanio kupić wiele aut. Jak cie nie stać na BMW to nie musisz kupować 15 letniego złomu bo jednemu i drugiemu się lans z 3 literek BMW widzi. Zamiast 3 litrowego 15sto letniego BMW kup sobie młodszą pande.

 • Tylko czy 9 letnia panda jest tak samo bezpieczna jak 15 letnie BMW, Mercedes, Volvo, Nissan?

 • Ot, taka zachęta po polsku. Typowe, niestety i typowo przyniosłoby odwrotny skutek.

  @przemyslenie: Tylko że ja nie chcę jeździć pandą (corsą/fiestą/fabią…) choćby nówką sztuką prosto z salonu zmienianą co rok. Bo to badziew, a w środku wygląda jak kubek po jogurcie. A po wypadku wygląda jak zdeptany kubek z jogurtem, malinowym.
  Chcę mieć duży, bezpieczny, wygodny, ładny i mocny samochód. Skoro nie stać mnie na nowy, to pozwól mi mieć starszy, dobra?

  I nie mówcie mi o ekologii. Wyprodukowanie nowego samochodu jest mniej ekologiczne niż kilka lat jazdy “starym”.

 • No nie powiem że nie jest do dla mnie na korzysc, bo jeżdżę hybrydowym priusem i mam nadzieje że długo mi posłuży bo poki co przez 6 lat jest OK, no trudno, jak trzeba bedzie to sie zapłaci, najważniejsze że mało spalin wydala to autko.

 • Fajnie, a co z utylizowaniem akumulatorów? Spaliny to nie wszystko.

 • I tak nici z tego wyszły – ten chory pomysł nie miał szans powodzenia.

 • Wymiana auta na nowy co 5 lat= to do cholery ile tych samochodów będzie na złomie przez ten “ekologiczny podatek”? Ekologiczny to jest ale w kwestii $$ dla koncernów i polityków ten podatek! Przecież ten pomysł wygląda na pomysł przedszkolaka = 0 totalne o ekologii, więcej złomu, hajsu dla koncernów i polityków a społeczeństwo średniej klasy zarobkowej bądź niskiej będzie utrzymywać to całe gówno ze swej prywatnej kieszeni oraz ZDrOWiA!!!! POLsKA to dosłownie “chory” kraj zn. Rząd ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *