BezpieczeństwoCo to jest...W drogę

PARK ASSIST – system wspomagający parkowanie

Parkowanie – łatwa/ nie łatwa sztuka. Dla doświadczonych kierowców rachu, ciachu i „po strachu” 😉 Ale są osoby, które nadal maja problemy z parkowaniem. Między innymi przez to, że jest ciasno na parkingach, a i znajdzie się ktoś kto zaparkuje jak mu wygodnie, pod skosem, byle jak, a Ty się męcz. Nie ma kierowców idealnych i każdy ma jakąś przysłowiową piętę Achillesa. Na szczęście konstruktorzy nowoczesnych samochodów prześcigają się w pomysłach na ułatwienie jazdy kierowcy. Czujniki parkowania z tyłu i z przodu to jest coś. Ale asystent parkowania wzdłuż drogi?! Reklama VW Touran, który rzekomo sam parkuje mogła zrobić wrażenie, ale tylko chwilowe. No niesamowite, samochód sam parkuje. Ok. Reklama reklamą, najlepiej byłoby to zobaczyć na żywo. I się udało.

Tajemniczo brzmi, ale co to dokładnie jest? Info techniczne.

Park Assist system wspomagający parkowanie. Jadąc samochodem z maksymalną prędkością 30 km/h, po uruchomieniu systemu Park Assist, przestrzeń z boku pojazdu jest skanowana za pomocą specjalnych czujników. Jeśli długość „luki parkingowej” jest wystarczająca, system informuje o tym kierowcę, a po zaakceptowaniu przez niego miejsca, samochód sam oblicza i pokazuje na umieszczonym na desce rozdzielczej wyświetlaczu idealną drogę do przeprowadzenia manewru. Jedynym zadaniem kierowcy jest odpowiednie ustawienie samochodu w stosunku do drogi (pozycję startową parkowania wskazuje system), włączenie wstecznego biegu i kontrola prędkości. Park Assist cały manewr wykonuje sam (przejmuje kontrolę nad układem kierowniczym). Cała operacja trwa zaledwie 15 sekund.  Źródło : www.volkswagen.pl

Prezentacja na żywo

Z zewnątrz wyglądało to tak: Specjalista ds. sprzedaży zademonstrował działanie systemu: podniósł do góry ręce, a kierownica sama się kręciła. System Park Assist sam wykonywał cały manewr. Na mnie zrobiło to ogromne wrażenie. Na kierowcy, któremu system był prezentowany również. Po minie było widać, że nie dowierzał, że jednak jest to możliwe.

Wewnątrz wyglądała to podobnie jak na filmie:

Na filmie samochód posiada dodatkowo kamerę cofania, na której można zobaczyć przestrzeń za samochodem. Takie udogodnienia powodują, że jazda takim samochodem to już nie jest jazda zwykłym samochodem. To nie jest już jazda samochodem co ma tylko kierownicę i cztery koła.

Jednak, czy taki system jest niezbędny?! Czy on czasem „nie upośledza” kierowcy?! Systemy rzekomo ułatwiające parkowanie mogą spowdować rozleniwienie kierowcy. Po co się meczyć, skoro można mieć samochód, który sam zaparkuje wzdłuż drogi 🙂  Narazie taki system to luksus za około 4 tys. zł, nadejdą jednak czasy, że będzie to standard. Ale jeszcze troche czasu musi upłynąć. Na szczęście?!

Dla zwolenników czujników parkowania, systemów parkowania szykują się  następne nowości. Ale o tym już wkrótce.

One thought on “PARK ASSIST – system wspomagający parkowanie

  • Fajne urządzenie. Nie lubię parkowania równoległego, szczególnie dlatego, że zawsze jak chcesz zaparkować, to ktoś podjeżdża i wtedy chcesz zaparkować jak najszybciej, aby go przepuścić, stresujesz się, że źle zaparkujesz, źle ocenisz odległość, porysujesz cudze auto itp. Potem z kolei przy wyjeżdżaniu nigdy nie wiadomo, czy ktoś cię nie zastawi, czy się zmieścisz itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *