Samochody

kW na KM – jak przeliczać?

Pewnie zauważyliście, że w dowodzie rejestracynym, książce gwarancyjnej, na portalach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi bardzo często moc podawana jest w kW czyli w kilowatach. Żeby rozwiązać tajemnicę czyli X kW to Y KM, wystarczy poznać prosty sposób przeliczania:

1kW=1,36KM

Przykładowo: 77kW= 104, 72 KM, czyli w zaokrągleniu 105KM.

Mnie osobiście bardziej odpowiada podawanie mocy w koniach mechanicznych. Jak to dzisiaj stwierdził mój kolega: „ja jestem prosty człowiek i wole jak mi podają moc w koniach mechanicznych”. I z tej prostej właśnie przyczyny musimy się liczyć z tym, że podając moc w kW zawsze ktoś się zapyta, a ile to KM?! Poza tym do naszej wyobraźni bardziej przemawia liczba 140 KM niż 103 kW 🙂 Wiadomo, im więcej „kucyków” tym samochód szybciej jedzie, tak na zdrowy chłopski rozum, jak to mawiają.

Darmowa aplikacja na telefon do przeliczania kW na KM

Jeśli nie chcecie przeliczać wartości na palcach to możecie skorzystać z tej aplikacji. Co ważne, jest ona dostępna całkowicie za darmo dla wszystkich miłośników motoryzacji, którzy mają telefon z systemem Android. Aplikację można ściągnąć bezpośrednio ze sklepu Google. Wystarczy kliknąć w poniższy baner i ją zainstalować. To proste i przyjemne. pobierz z Google Play

10 thoughts on “kW na KM – jak przeliczać?

 • No cóż. Po 1. Jesteśmy w Europie, a KM to wymysł amerykańców. Po 2. Waty są jednostką zawartą w SI, natomiast KM nie. Po prostu KM, to taka moda z zachodu. Tym bardziej, że nijak się mają moim zdaniem do rzeczywistości – nie widziałem jeszcze powozu zaprzężonego w 140 koni.

 • KM wymyslono w Niemczech a nie w USA, tylko spopularyzowano w krajach anglosaskich…
  Wymyslono je w czasach (XIX w.!) gdy kilka koni to byl szczyt szczescia – wtedy mialo to sens. KM to jednostka „historyczna”, kW – to ukladowa (SI).

 • Pingback: Przelicznik kW na KM > Przydatne programy > Motoryzacja okiem kobiety

 • „tray” ale 1KM nie jest równy 1koniowi z zaprzęgu… to nie wypisuj głupot co?

 • To w końcu ile ma ten KM tych KW ?Czy mam przeliczać sam.Chyba 1KM -1kW ?Przecież można było napisać 1KM =x KW.Jedna mimo wszystko wolę KM.

  =

 • tak jest latwiej 1kW = 1,36KM a wiec 88kW razy 1,36KM= 119,68 KM po zaokragleniu 120KM

 • Ile to jest KM? 372,9 kw ?

 • Lepiej moc wyobrazić sobie w kW. Przeciętny samochód ma ok 100 kW można sobie wyobrazić jako np 1000 żarówek 100 W lub 50 pralek automatycznych (ok 2 kW każda).

 • 1 KM, to siła 100 kg podniesione na wysokość 100 cm w ciągu 1 sek.Tak na chłopski rozum…

 • Do „tray”. A widziałeś w powozie kilo waty???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *