FilmySamochody

Kolor samochodu

Tak sobie pomyślałam, że samochód to nie tylko wybór marki, modelu, pojemności i wielkości. Należy również wybrać odpowiedni kolor. Ważny aspekt i nie bez kozery mężczyźni pozostawiają ten wybór nam, kobietom. Przynajmniej potem mogą na nas narzekać, że trzeba często jeździć na myjnię. Jakiś powód zawsze musi być.

Kto co lubi?

Kupując auto z salonu mamy możliwość wyboru koloru. Pytanie tylko, czy wybrać kolor z palety podstawowej czy dopłacić za droższy? Jeśli decydujemy się na tzw. kolor metaliczny, albo perłowy to dopłata jest dość konkretna. Cena za lakier waha się od 1 – 6 tys. zł.

W przypadku auta z komisu, czyli kupionym na rynku wtórnym, problem z góry jest rozwiązany. Najpierw jesteśmy zajęci danymi typu: przebieg, rok produkcji, stan techniczny. Na dalszy plan schodzi kwestia koloru. Czasem nawet człowiek zapomina, że kolor nie jest taki jaki chciał, a najczęściej jest mu to już obojętne. Skoro decyduje się na kupno używanego samochodu, niestety musi liczyć się z pewnymi kompromisami. Przyjąć należy, że kolor do drugorzędna sprawa. Bo jeśli priorytetem stanie się kolor a nie, np. rok produkcji, wtedy nie sądzę, żeby taki zakup był trafiony.

Więc chodź pomaluj mój świat…

Przeważnie kobiety lubią cieplejsze kolory, np. srebrny, beżowy, złoty, czasem czerwony. Z moich obserwacji wynika, że w czarnym kolorze kupowane są auta ekskluzywne, limuzyny, terenowe. Czarny podkreśla elegancję.

Czerwony i żółty to kolory, które podkreślają sportowy charakter samochodu. Do marek, które używają tych kolorów w wersji sportowej są: Seat, Fiat.

Kolor biały wybierany jest przez firmy, do niego się nie dopłaca. Plusem białego koloru jest to, że świetnie na nim widać reklamę. Poza tym preferowany jest kolor niebieski lub zielony.
Tak na szybkiego przypomniało mi się, że np. dla koncernu Coca- Cola charakterystyczne są samochody w czerwonym kolorze.

Wybieraj kolor z głową

Kolor biały i czarny jest kolorem, na którym szybko widoczny jest brud. Więc czeka nas częstsze mycie, albo jazda brudasem. W lecie czarny samochód szybciej się nagrzewa. A jeśli nie mamy klimatyzacji, to w środku będzie gorąco jak w piekle.
Najpraktyczniejszym kolorem jest srebrny metalik. Nie widać na nim zabrudzeń tak szybko jak na innych kolorach. Dobry kolor w utrzymaniu.

Bezpieczeństwo – Bądź widoczna na drodze!

Również kolor ma wpływ na to, czy jesteśmy widoczne na drodze czy nie. Samochody w jaskrawych kolorach najszybciej dostrzec po zmroku, albo jak jest mgła. Zalicza się do nich kolor m.in. czerwony i żółty.
Najmniej widoczne są samochody w czarnym, zielonym i białym kolorze.
I znów popularny kolor srebrny wygrywa. Jest najlepiej widoczny na drodze. Odróżnia się m.in. od czarnego asfaltu.

Rodzaje lakierów

Jak wcześniej wspomniałam, są lakiery metaliczne tzw. metalik. Poza tym są jeszcze lakiery perłowe, które mogą być dwu , trzy, czterowarstwowe. Wielowarstwowe lakiery są trwalsze niż lakiery jednowarstwowe, które mają tendencję do odprysków, rys. Twarde i trwałe są lakiery wielowarstwowe, do których należy zaliczyć metaliki, i lakier perłowy tzw. perłe.

Ciekawostki

Samochód nie musi być biały, czarny czy czerwony. Na rynku lakierów pojawiły się także tzw. lakiery efektowne. Polakierowanie auta efektownym lakierem niestety jest sporym wydatkiem. Cena za 250 ml zaczyna się od 99 zł. Osiąga nawet kwotę 549 zł. Przy czym wymagane jest nałożenie 2-3 warstw. Tak więc za efekty i oryginalność trzeba naprawdę słono zapłacić.[źródło]
Poniżej rodzaje lakierów efektownych:
Lakiery kameleon – mienią się w 8-9 odcieniach kolorów
Lakiery Flip flop – mienią się w 2-3 kolorach
Candy – lakiery częściowo transparentne o bardzo żywym odcieniu barwy
FluoFX – lakiery fotoluminescencyjne, w dzień białe, natomiast w nocy przybierające określony odcień
GlowFX – lakier fluorescencyjny
HoloFX – pigment dosypywany do lakieru bezbarwnego o bardzo dużym ziarnie
GlassChrom – jedyny na rynku lakier imitujący chromowaną powierzchnię, nadający się do stosowania na karoseriach samochodowych

Przyznam, że wyglądają niesamowicie i robią niezłe, a raczej piorunujące wrażenie!

Mężczyźni żartują, że dla kobiet ważny jest kolor samochodu. A i owszem. A jeśli niektóre panie kompletnie nie znają się na samochodach, to będą mogły chociaż wybrać kolor. Niby śmieszne… bo przecież kolorem samochodu się nie jeździ. A jednak!
Kupując samochód warto się zastanowić nad odpowiednim kolorem z prostych powodów: żeby inni nas widzieli, żebyśmy, np. nie musiały codziennie myć samochodu.
Należy być przewidującą .
Wszystko musi ze sobą współgrać. Tak jak istotne w samochodzie jest silnik, jego dane techniczne, tak również kolor odgrywa swoją małą rolę w tej całości.

6 thoughts on “Kolor samochodu

 • Męskie podejście do koloru w wykonaniu motoblondi

 • Fakt, że w używanym samochodzie, nie mamy manewru w wyborze koloru, o czym zresztą wspomniałaś. Pamiętam jak znajomy zarzekał się, że nigdy w życiu nie kupi czerwonego samochodu (każdy ma swój gust). I jak się okazało nigdy nie mów nigdy. Poszukiwał używanego samochodu i kupił… czerwonego Focusa 🙂 Jak widać stan techniczny tego samochodu i kilka innych aspektów wzięły górę nad barwą lakieru.
  Odnośnie białego koloru to w przeważającej części był i jest kojarzony z samochodem flotowym, jednakże można zaobserwować trend na ten właśnie kolor w tym sezonie. Kilkakrotnie już widziałem BMW X6 czy Audi S3 w tym kolorze. Biel do bieli nie podobna, kiedy X6-tka stała obok Fiata Grande Punto różnice były dość duże. Fiat w tym zestawieniu wyglądał jak pożółkły.

 • Do większości aut pasuje czarny. Z innymi – bywa różnie.

 • Pingback: Biały kolor samochodu > Samochody > Motoryzacja okiem kobiety

 • Witam

  Nie zgodzę się co do opinii, że na białym kolorze widać brud tak samo jak na czarnym.

  Proponuję przejechać się czarnym samochodem w mieszanych warunkach (deszcz, słońce) i takich samych białym. Gwarantuje, że na czarnym będzie widać mnóstwo kurzu. A na białym dopiero przy bardzo dokładnym przyjrzeniu się.

  Nie każdemu biały kolor pasuje, ale np dla limuzyn segmentu E (audi A6, Mercedes E klasa) Jak najbardziej

  Pozdrawiam

 • Najważniejsze, żeby z wybranym kolorze dobrze się czuć, nie ma nic gorszego niż kupić kapitalne auto w kolorze, który będzie nas irytował, który zawsze będzie jak pęknięcie w lustrze. Różne kolory pasują do róznych samochodów, czasem będzie pasował taki jaki lubimy, czasem auto będzie wyglądać dobrze w kolorze wynikającym z tradycji marki, wszystko jest dyskusyjne i pozostawia ogromne pole do popisu. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *