BezpieczeństwoW drogę

Jak bezpiecznie dojechać na wakacje?

Wakacje to dla niektórych najprzyjemniejszy okres w roku. Beztroski wypoczynek nad morzem, w górach lub za granicą kusi każdego. Jednak, aby cieszyć się w pełni wakacjami musimy na nie dotrzeć. Nikomu nie trzeba mówić jak wygląda sytuacja na naszych drogach. Jest coraz lepiej, ale do ideału jeszcze sporo brakuje. Wakacje niestety obfitują w wiele nieprzyjemnych zdarzeń drogowych i warto wiedzieć, co jest ich przyczyną.

Bezpieczne czy niebezpieczne autostrady?

Jazda autostradą powinna być bezpieczna i może się wydawać, że tak jest. Wypadki na autostradach to w 2018 roku tylko 1,4% wszystkich wypadków w kraju. Jeżeli dokładniej przyjrzymy się statystykom odkryjemy, że w 2018 roku na autostradach miało miejsce 434 wypadków, w wyniku których 636 osób zostało rannych, a 52 osoby zmarły. Statystyka jest przerażająca i warto się zastanowić, co odpowiada za niebezpieczeństwo na autostradach.

Co odpowiada za bezpieczeństwo na autostradach?

Cieszy fakt, że mamy coraz więcej autostrad. Trochę martwi natomiast fakt, że część jest z nich płatna, a niektóre nie do końca są odpowiednio przygotowane. Taka autostrada A4 na odcinku południowym nie ma nawet pasa awaryjnego. To na pewno nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Ale oprócz stanu dróg na bezpieczeństwo na autostradzie wpływa także:

  • Nadmierna prędkość. Wydawać by się mogło, że ograniczenie 140 km/h dla części kierowców, jest delikatną sugestią. Natomiast pozostali kierowcy traktują to ograniczenie jak prędkość minimalną. Według policyjnych statystyk za 43 procent wypadków na autostradach odpowiada właśnie nadmierna prędkość. Więc jadąc na wakacje, warto zdjąć nogę z gazu, aby bezpiecznie dojechać.
  • Nieprawidłowe dostępy pomiędzy samochodami. Bardzo wielu kierowców nie dość, że jedzie bardzo szybko, to jeszcze trzyma się na zderzaku pojazdu jadącego przed nim. To jest bardzo niebezpieczne zachowanie, gdyż przy wysokich prędkościach droga hamowania się wydłuża, a także wydłuża się czas reakcji. Więc odstęp powinien być odpowiedni i powinien umożliwiać bezpieczne zatrzymanie pojazdu nawet w przypadku awaryjnego hamowania. Szacuje się, że aż 34 procent wypadków na autostradach spowodowanych jest zbyt małym odstępem pomiędzy pojazdami. Zatem, aby bezpiecznie dojechać na wakacje, zachowuj bezpieczny odstęp od pojazdu przed tobą.
  • Zmęczenie i zaśnięcie za kierownicą. Zmęczony kierowca to niebezpieczny kierowca. Zmęczenie może dopaść każdego, nawet wypoczętego kierowcę. Sposobów na radzenie sobie ze zmęczeniem za kierownicą jest sporo. Aby bezpiecznie dotrzeć na wakacje, już przy pierwszych oznakach zmęczenia należy szukać bezpiecznego miejsca na odpoczynek. Już nawet 15 minutowa drzemka pozwala na bezpieczne kontynuowanie jazdy.

Oprócz autostrad mamy także drogi ekspresowe, drogi główne, drogi lokalne. I wszystkimi tymi drogami można dojechać do miejsca przeznaczenia. Ale coraz więcej osób wybiera podróż autostradą, gdyż jest to najwygodniejszy i najszybszy sposób dotarcia do celu. A od nas zależy, czy podróż na wakacje będzie bezpieczna. Szerokości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *