LPG

Ile kosztuje rok jazdy na LPG?

Już jakiś czas temu zagazowałem swojego Nissana. Zdecydowałem się na instalację STAG 4 i jestem z niej zadowolony. Została fachowo założona i  jedyne co robię to tankuję gaz, wymieniam filtr gazu i raz do roku jadę na przegląd.

Tankuję tylko na znanych, firmowych stacjach. Unikam małych i podejrzanych miejsc, które nie wzbudzają zaufania i nie mają niczego ciekawego do jedzenia :). Ponoć na firmowych stacjach gaz jest mniej zanieczyszczony, a dystrybutory są pewniejsze, bo lepiej pilnowane i legalizowane systematycznie. Nie wiem ile w tej plotce jest prawdy, ale do tej pory nie naciąłem się na gazie tankowanym na stacji znanej sieci. Jeśli ktoś ma jakieś informacje na ten temat, to niech śmiało się nimi dzieli w komentarzach.

Rejestr wydatków samochodowych

Może to niektórych zdziwić, ale prowadzę dokładny rejestr wydatków związanych z samochodem. Zapisuję każde tankowanie (kilometry, ilość LPG, cena), każdy zakup części eksploatacyjnych, opłaty za przegląd i wymiany tego co wymienić trzeba, a nawet koszty myjni. Dzięki temu mam pokaźną bazę danych, z której postanowiłem skorzystać. Byłem ciekaw, ile kosztuje rok jazdy na LPG. Pod uwagę wziąłem dane z okresu: maj 2015 – maj 2016. Na ich podstawie stworzyłem prostą infografikę:

Garść statystyk

Samochód: Nissan Primera P11
Ilość przejechanych kilometrów: 15326
Ilość zużytego gazu: 1271,45 litrów
Ogólny koszt gazu: 2480,46
Średnia cena litra gazu: 1,95
Najwyższa cena litra gazu: 2,13
Najniższa cena litra gazu: 1,59
Zużycie gazu na 100 km: 8,29 litra
Koszt przejechania 1 km: 0,1618
Koszt przejechania 100 km: 16,18

LPG czy benzyna? Co się bardziej opłaca?

Teraz porównajmy to z jazdą na benzynie. Średnie spalanie benzyny na 100 km tego modelu to 7,9 litra. Średnia cena benzyny na dzień 8-06-2016 to 4,48 zł.  Do przejechania 15326 km potrzeba 1210 litrów benzyny. Czyli 1210 x 4,48 zł = 5420,80 zł. Czyli po 15326 km na plusie jestem 2940,34 zł dzięki temu, że jeżdżę na gazie. Jak więc widać, jazda na LPG opłaca się znacznie bardziej niż na benzynie. Dodam tylko, że sama instalacja już dawno mi się zwróciła, gdyż na LPG jeżdżę już od 4 lat.

Wiem, że nie ująłem w rozliczeniu kosztu benzyny użytej do rozruchu, ale będzie jej maksymalnie 10 – 15 litrów. Nie ująłem też większego kosztu badań technicznych oraz konieczności wymiany filtra gazu. Chodziło mi tylko o pokazanie różnicy między opłatą za benzynę a LPG.

 

 

 

 

2 thoughts on “Ile kosztuje rok jazdy na LPG?

  • Na gazie jeździ się taniej i ekologicznej niż na benzynie i dlatego w każdym aucie mam instalację gazową.polecam każdemu kto lubi oszczędzać!

  • Od ponad roku jeżdżę na gazie i choć czasami trzeba pojechać go wyregulować, bo np. zgaśnie przy przełączaniu, to ogólnie jestem bardzo zadowolony. Najtrudniejsze jest jednak nie samo użytkowanie, a znalezienie dobrego samochodu na benzynę. Przez boom dieslowy, który panował jeszcze kilka lat temu większość samochodów dostępnych na rynku wtórnym jest niestety na ropę, a benzyny mocno się cenią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *