LPG

Czy warto kupić używane auto na gaz

Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym czy warto kupić używane auto na gaz. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista i jednoznaczna jak to może się wydawać. Bo wpływa na to wiele czynników.  Nie można napisać, że się zawsze opłaca. Nie można też napisać, że się nie opłaca. To nie jest takie proste. Zresztą jak wszystko w motoryzacji.

Kupując używany samochód z zamontowaną instalacją gazową musimy zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy.

  • ktoś montuje gaz w samochodzie po to, aby dużo nim jeździć
  • instalacja gazowa wymaga okresowych przeglądów a nie każdy kierowca je wykonuje
  • certyfikat na butlę ważny jest przez 10 lat, później należy go przedłużyć lub wymienić butlę, to generuje koszty
  • instalacja gazowa zużywa się, zresztą jak wszystko
  • samochody, które już od dłuższego czasu jeżdżą na paliwie LPG, są najczęściej o wiele bardziej wyeksploatowane niż pojazdy jeżdżące tylko na benzynie

Jednak nie można wykluczyć, że uda się nam znaleźć zadbany egzemplarz używanego samochodu z założonym  gazem. Wszystko tak naprawdę zależy od danego egzemplarza auta i od… właściciela. Przecież są właściciele, którzy dbają o samochód i o instalację gazową. Do instalacji wydawane są specjalne książeczki, w których wpisuje się wszystkie czynności serwisowe jakie autoryzowany warsztat montażu gazu wykonuje. Przegląd po 1000 i po 10.000 kilometrów. Wystarczy poprosić o taki dokument i zadzwonić do serwisu. Wtedy dowiemy się czy wszystko jest ok.  Przed zakupem warto udać się do jakiegoś zaprzyjaźnionego gazowego diagnosty w celu sprawdzenia sprawności instalacji LPG.

Fakt, że ktoś dużo jeździ nie jest niczym dziwnym. Przecież samochód jest po to aby nim jeździć. Kupując samochód z instalacją gazową, kupuje się go po to aby jeździć więcej. A czy samochód jeżdżący od dłuższego czasu na gazie jest bardziej wyeksploatowany zależy tak naprawdę od właściciela.

W używanej przez jakiś czas instalacji wszystko jest już ustawione i dograne. Co miało się zepsuć to się zepsuło i zostało wymienione. Oczywiście pod warunkiem, że instalację założyli fachowcy a nie sąsiad ze szwagrem w stodole. Należy też sprawdzić czy założona instalacja gazowa jest dedykowana pod dany model silnika/samochodu.

Natomiast zakup samochodu a następnie założenie instalacji LPG jest znacznie droższe niż zakup samochodu z już zamontowanym gazem. Tylko weźmy pod uwagę, że kupując samochód można wybrać model, który doskonale współpracuje z gazem i dobrać do niego odpowiednią instalację gazową. Która zostanie założona w zaufanym, polecanym zakładzie instalacji LPG.

Jak więc widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy warto kupić używane auto na gaz. Opłaca się mieć sprawny samochód z dobrą instalacją gazową. To jest pewne. Świadczy o tym… nasza kieszeń. A wybór niestety każdy musi podjąć samodzielnie.

zdjęcie: Car Engine przez Sergiusz Rydosz

One thought on “Czy warto kupić używane auto na gaz

  • Im droższe paliwo tym większe zainteresowanie LPG(;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *