Co to jest...

ABS

ABS – niem. Antiblockiersystem; ang. Anti-Lock Braking System jest to system montowany w samochodach, który zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania. Zapobiega blokowaniu się jednego lub kilku kół samochodu. Dzięki temu można kierować samochodem, zmieniać jego tor jazdy podczas gwałtownego hamowania.
System ABS najczęściej skraca drogę hamowania, jednak gdy droga jest śliska, oblodzona, posypana piaskiem itd., droga może się wydłużyć.

3 thoughts on “ABS

 • > System ABS najczęściej skraca drogę hamowania, jednak gdy (…)

  Mit! ABS nie skraca drogi. On wyłącznie pozwala zachować sterowność. Skrócić, to by mógł spadochron albo zarzucona kotwica 😉 .
  Fakt tylko, że na głębokim piachu i na ziemi wydłuża drogę – bez ABSu koła by się wkopały robiąc przed sobą klin z ziemi. Ale nikt przecież nie szaleje wozem na plaży. Więc należy bezwzględnie dochodzić który czujnik jest uszkodzony i wymieniać je, jak tylko kontrolka ABSu nie będzie gasnąć po odpale silnika (albo jak się zapali w trakcie jazdy).
  No i trzeba pamiętać o hamowaniu do oporu, nie bać się, że modulator (czyli pompa+elektrozawory) trzęsą całą budą wozu!
  I nigdy celowo nie wyłączać ABSu!

 • Punkt dla Ciebie. Ale jest szansa, że na śliskiej nawierzchni samochód z ABS zatrzyma się szybciej niż ten bez. A już na na pewno uda się mu bezpiecznie ominąć przeszkodę, lub zmienić tor jazdy.

 • ABS, wcale nie jest takim cudem jak starają się przekonywać o tym producenci samochodów. Na śliskich nawierzchniach jak lód czy śnieg tylko wydłuża drogę hamowania. Poza tym jest coś czego producenci nigdy nie mówią, system ten nie działa poniżej prędkości ok. 30-40 km/h. Spróbujcie same/sami.

  Ogólnie zaletą ABS-u jest fakt, że hamując można wykonywać manewr, jednak wprawny kierowca jest w stanie uzyskać lepsze rezultaty samochodem bez ABS-u – kłania się hamowanie pulsacyjne i kilka dodatkowych technik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *