GarażPorady

Sprzęgło gaz hamulec – jak poprawnie ich używać i gdzie się znajdują?

Większość początkujących kierowców największe problemy ma właśnie z pedałami w samochodzie. Nie do końca wiedzą, gdzie w samochodzie, który z pedałów się znajduje. Ale w tajemnicy powiem wam, że nawet doświadczeni kierowcy muszą się często zastanowić, aby poprawnie wymienić gdzie znajduje się sprzęgło gaz hamulec. Nie dlatego, że nie wiedzą. Po prostu używają ich automatycznie i nie zastanawiają się nad ich umiejscowieniem. Ich noga wędruje, w zależności od potrzeb, automatycznie na odpowiedni pedał. I nie zawsze jest to pedał gazu.

Sprzęgło gaz hamulec

Przejdźmy jednak do umiejscowienia sprzęgła, gazu i hamulca w samochodzie. W samochodach z manualną skrzynią biegów, patrząc od lewej strony mamy:

  • 1 – Sprzęgło
  • 2 – Hamulec
  • 3 – Gaz

 

I to wszystko. Jeszcze łatwiej jest w samochodach z automatyczną skrzynią biegów, gdzie mamy tylko hamulec i gaz. Odpada nam sprzęgło i trzeba się do tego przyzwyczaić. Nie jest to jednak bardzo skomplikowane ani trudne. Wystarczy kilka minut jazdy i człowiek się przyzwyczaja. Ale tym napiszę już niedługo.

Jak używać sprzęgła, hamulca i gazu?

Używanie sprzęgła, hamulca i gazu nie jest trudne. Jak napisałem wcześniej, po pewnym czasie będzie to wykonywane automatycznie. Bez potrzeby zaprzątania sobie tym głowy. Ale ogólna zasada jest taka, że lewa noga operuje sprzęgłem, prawa natomiast hamulcem i gazem. I to w zasadzie wszystko. Oczywiście należy naciskać pedały całą stopą, aby nacisk był pewny i równomierny.

Jeśli chodzi o używanie sprzęgła, to warto pamiętać o tym, aby po użyciu sprzęgła, zdejmować z niego nogę. Zasada jest taka, że na sprzęgle trzymamy stopę w momencie zmiany biegu. Nie przed i nie po. Nie jeździmy z nogą, stopą na sprzęgle. Bo nawet delikatny nacisk na sprzęgło może powodować jego szybsze zużywanie, tak zwana jazda na półsprzęgle. Dlatego lewą nogę, jeśli nie zmieniamy biegów, trzymamy na specjalnej podpórce po lewej stronie. Jest ona w większości nowych samochodów.

UWAGA! Wbrew pozorom obuwie do jazdy jest bardzo ważne. Starajmy się nie jeździć w klapkach, japonkach, szpilkach czy boso. Zwłaszcza kobiety uwielbiają jeździć w szpilkach. Można, ale nie jest to najbezpieczniejsze. Najlepsze są buty na niezbyt grubej podeszwie. Wtedy mamy lepszą kontrolę nad sprzęgłem, gazem i hamulcem.

Jak widać, pedały w samochodzie to nie czarna magia. Można się z nimi oswoić a po pewnym czasie, używać ich bez zastanowienia. Automatycznie. Dlatego warto wyrobić sobie odpowiednie nawyki, i kiedy nie zmieniamy biegów, trzymać lewą nogę na podnóżku, a nie na sprzęgle.

Warto też pamiętać, że nie w każdym samochodzie jest sprzęgło, gaz i hamulec. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów jest tylko gaz i hamulec. Ale to temat na inny wpis.

 

Artykuł opublikowany pierwotnie 27-01-27, edytowany 03.01.2023 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *