Samochody

Paliwo po 7 złotych

Szał! Spokojnie nie u nas, lecz w Turcji. My narzekamy, że ceny paliw są za wysokie. A Turcy co mają powiedzieć, jak na polski złoty cena za litr paliwa wynosi ponad 7 zł! To dopiero powód do narzekania!

Dlaczego tak jest? Mam dwie teorie, z dwóch różnych źródeł. Pierwsza: ponoć Turcy podpisali z Rosjanami jakąś niekorzystną umowę na dostawę paliwa i nie mogą jej teraz zerwać, ponieważ grozi za to ogromna finansowa kara. Idzie to już w biliardy.

Druga teoria: Państwo Tureckie świetnie się orientuje w tym, że Turcy wiele rzeczy nie przepuszczają przez kasy fiskalne. Co oznacza, że płacą mniejsze podatki. Turecki Rząd, żeby sobie to wyrównać postanowił podnieść ceny paliw. W ten sposób rekompensując straty w podatku.

Ale prawda jest taka, że ceny paliw i tak są wysokie. Na polskie zarobki przy takich cenach większość zapewne zmieniła by pojazd na rower.

Robiąc sobie szybką kalkulację: bak w moim samochodzie ma 55 litrów. Za litr Pb95 w PL płacę 4.59zł, to daje mi 252,45zł – za taką kwotę jeżdżę prawie cały miesiąc codziennie do pracy. Po cenach tureckich 55×7,40zł = 407zł. Teraz widać kto płaci więcej za luksus jeżdżenia samochodem!

2 thoughts on “Paliwo po 7 złotych

  • Cena deko wygórowana, pewnie już niedługo i u nas taka będzie. Koszmar 🙁

  • Pytanie jak kształtują się zarobki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *