Kupujesz używany samochód? Pamiętaj o nowych zasadach!

Od nowego roku (2024) wszyscy, którzy kupią używane auto, będą musieli je zarejestrować, a nie tylko zgłosić zakup. W przypadku jeżeli kupujący tego nie zrobi, zostanie nałożona na niego kara. Wszystko dlatego, że zmieniły się przepisy.

Zmiany w przepisach

Projekt nowych przepisów jest już dostępny. Ale nie jest jeszcze kompletny, gdyż prace nad nim nadal trwają. Zmiany, z założenia, mają na celu poprawić bezpieczeństwo i wprowadzić ład do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ale chyba wszyscy wiemy, że nie są to jedyne powody wprowadzenia nowych przepisów. Kiedy do końca nie wiadomo o co chodzi, może chodzić o pieniądze.

Co zmiany oznaczają dla kupującego?

Zamiast tylko zgłaszać zakup samochodu, trzeba będzie złożyć wniosek o jego rejestrację. Do końca tego roku nie ma takiego wymogu, wystarczy zgłoszenie. Od stycznia 2024 r. kupując lub dziedzicząc w spadku samochód, nakładany jest obowiązek zarejestrowania go w ciągu 30 dni.

Wysokość kar za brak zarejestrowania samochodu

Od 1 stycznia 2024 roku, kupując używany samochód, musimy go zarejestrować. Jeśli zapomnimy zrobić to, zarejestrować zakupione auto, zapłacimy karę. Na rejestrację kupionego auta jest 30 dni. Jeśli się spóźnimy i nie zarejestrujemy samochodu w 30 dni od jego zakupu, dostaniemy 500 zł kary. Jeżeli nie zrobimy tego w 90 dni, kara wyniesie 900 zł. Po 180 dniach zapłacimy 1000 zł. Natomiast, jeżeli w terminie do 180 dni nie złożymy wniosku o rejestrację odziedziczonego pojazdu, otrzymamy karę w wysokości 2000 zł.

Ale to nie wszystko. Jeżeli nie zawiadomimy (jako sprzedający) o sprzedaży samochodu, otrzymamy karę w wysokości 250 zł. Czyli po sprzedaży samochodu, trzeba ten fakt zgłosić.

Zasady dla przedsiębiorców

Dla właścicieli firm, jak na przykład komisów, na rejestrację jest 90 dni. Ale jeśli tego nie zrobią, mandat wyniesie 1000 zł, a po pół roku podskoczy do 2000 zł. Również osoby sprzedające auto muszą pamiętać o zgłoszeniu, inaczej czeka je kara 250 zł.

Skutki ustawy

Zmiany w prawie mają także wpływ na “martwe dusze”, czyli auta, które są zarejestrowane, ale nie jeżdżą. Jeśli twoje auto było zarejestrowane przed 2005 rokiem i przez 10 lat nie miało badań ani ubezpieczenia, zostanie wyrejestrowane do czerwca 2024 roku. Wszystko po to, by baza danych była aktualna. Albo po to, by wyciągnąć od kierowców dodatkowe pieniądze. Trudna sprawa.

Ciekawe kiedy i w jakiej dokładnie formie ta ustawa wejdzie w życie. I jak będzie obchodzona. Bo to, że będzie obchodzona jest raczej pewne. Kierowcy w Polsce zawsze znajdą jakiś sposób, aby przechytrzyć ustawodawcę. Zwłaszcza kiedy przepisy nie do końca są po myśli kierowców.

Wydaje się, że to jest kolejny cios w używane samochody. Bo przecież kupujemy używane auta nie dlatego, że lubimy. Lecz dlatego, że na takie, a nie inne, nas stać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *