Technikalia

Klimatyzacja po zimie

Kończy się zima i zbliżają upały. Co do tych upałów, to oczywiście nie możemy być ich pewne. Ale warto założyć, że nadejdą. W upalne dni wybawieniem jest klimatyzacja. Za oknem upał, a my możemy sobie spokojnie podróżować w komfortowej temperaturze.

Aby klimatyzacja sprawowała się bez zarzutu w ciepłe dni należy o nią wcześniej zadbać.  Warto też pamiętać, że zaniedbana klimatyzacja może również bardzo szkodzić zdrowiu. Więc warto zafundować jej wiosenny przegląd.

Jak dbać o klimę?

Jest to bardzo proste. Należy raz w roku wymienić filtr kabiny (zwany też kabinowym) odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń stałych. Jeśli mamy, wymieniamy też filtry aktywne, tzw. węglowe. Filtry te odpowiadają za eliminację różnych zapachów z zewnątrz.

Warto też sprawdzić czynnik chłodzący. Czyli, jak to mówi się potocznie: nabić klimatyzację. Klimatyzacja działa jak lodówka. I jeśli nie ma w obwodach gazu, klimatyzacja nie spełnia swojego zadania.

No i nie zapominajmy o odgrzybieniu klimatyzacji. Odgrzybianie zabija grzyby, pleśnie, roztocza, bakterie, które spokojnie mieszkają sobie w przewodach klimatyzacji. A my je wdychamy, a nie jest to zdrowe. No i zapach wydobywający się z brudnej klimatyzacji jest – delikatnie mówiąc – paskudny.

Klimatyzację można odgrzybiać własnoręcznie. Są odpowiednie środki, które to umożliwiają. Oczywiście można zlecić to komuś innemu. Np. mechanikowi, swojemu facetowi, koledze.

Nowością na rynku jest usługa ozonowania wnętrza pojazdu, która pełni rolę odgrzybiania klimatyzacji. Niestety jeszcze nie wiem jak to dokładnie działa i czy warto ten zabieg przeprowadzić. Choć na forach można przeczytać pozytywne opinie.

Na pewno ozonowanie jest czystsze i mniej uciążliwe niż standardowe odgrzybianie. I śmiem twierdzić, że równie skuteczne. Jednak do czasu aż tego sama nie sprawdzę, nie mogę potwierdzić skuteczności tego rozwiązania.

Pamiętajmy, że dbając o klimatyzację, dbamy o własny komfort i zdrowie.

zdjęcie: Wentylator elektryczny przez Petr Kratochvil

2 thoughts on “Klimatyzacja po zimie

  • polecam ozonowanie, tylko musi zrobione być w dobrym zakładzie z dobrym sprzętem aby skutecznie to zrobili i wiedzieli co robią ale lepsze jest niż standardowe odgrzybainie klimy

  • A co najważniejsze to trzeba włączać klimę , nawet w zimę , co jakiś czas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *