Jak używać klimatyzacji

Klimatyzacja nie jest złem wcielonym jak sądzą niektórzy. Używana z głową znacznie poprawia komfort podróżowania. Na dodatek, łatwiej jest sprzedać auto, które ma klimatyzację.

Klimatyzacja może być przyczyną chorób. To fakt. Dzieje się tak, gdyż ciężko jest czasem nie ulec pokusie i ustawić klimatyzację na najniższą możliwą wartość. Sama ostatnio się o tym dowiedziałam. Więc podzielę się wiedzą z wami.

Jak używać klimatyzacji

Eksperci (których nazwisk dziwnym trafem nikt nie chce podać) zalecają, by na długich trasach temperatura w samochodzie nie była niższa niż 20-22 °C i nawet  w najbardziej upalne dni temperatura wewnątrz samochodu nie powinna być niższa od panującej na zewnątrz o więcej niż 7-10 °C. Natomiast podczas jazdy po mieście różnica temperatur nie powinna być większa niż 4-5 °C

Sama jednak wiem jak kusi, aby ustawić 18 stopni. W myśl zasady im zimniej tym lepiej.  A to nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Ten przyjemny chłodek jednak bardzo kusi. Bardzo.

Wsiadając do nagrzanego auta warto najpierw otworzyć okna i tak przejechać kilkaset metrów. Ja jednak wolę otworzyć na moment drzwi następnie uruchomić samochód i uruchomić klimatyzację. To jednak ponoć nie jest dobre rozwiązanie. Wiecie, eksperci…

Po zamknięciu okien warto włączyć zamknięty obieg powietrza. Odcięcie układu wentylacji od ciepłego powietrza z zewnątrz usprawnia chłodzenie kabiny. Ważne: nawiew zimnego powietrza z klimatyzacji powinien być w tym momencie skierowany na przednią szybę oraz nogi. Nie bezpośrednio na głowę, gdyż grozi to przeziębieniem lub bólem zatok, a nawet  zapaleniem ucha.

Po kilku minutach należy wyłączyć zamknięty obieg powietrza, ponieważ pracująca klimatyzacja osusza powietrze, prowadząc do wysychania błon śluzowych oczu, nosa oraz gardła. Ale tego i tak doświadczamy korzystając z klimatyzacji. Ponoć czasem lepiej jest otworzyć okno niż korzystać z klimatyzacji. Tak słyszałam, jednak nie stosuję tego. Do czego się przyznaję.

A wy jak korzystacie z klimatyzacji? Rozważnie czy skutecznie?

zdjęcie: Wariant żółty przez guilherme guitexrt

One thought on “Jak używać klimatyzacji

  • niedziela 12 sierpnia 2012 o 23:47
    Permalink

    Nie wiem jak Wy, ale ja używam też klimy w zimie. Kiedyś myślałam, że to bez sensu, ale jak się dorobiłam grzyba na wiosnę, to zmądrzałam. Tzn. dopiero w serwisie PerfectClima.pl mnie uświadomili, że chociaż raz w tygodniu powinno się włączać klimę nawet przy minusowych temperaturach…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *