GarażInnePorady

Jak odłączyć i podłączyć akumulator w samochodzie?

Jak odłączyć akumulator w samochodzie? Jak podłączyć akumulator w samochodzie? Którą klemę należy odpiąć najpierw? Czy kolejność odpinania klem ma znaczenie? Te pytania mogą teraz nurtować coraz więcej osób. Niższa temperatura za oknem sprawia, że akumulatory częściej odmawiają współpracy. Warto wiedzieć co zrobić, kiedy zajdzie potrzeba, aby wymienić akumulator.

Jak odłączyć akumulator?

Jak odłączyć akumulator
Jak odłączyć akumulator

Odłączenie akumulatora zazwyczaj jest bardzo proste. Należy jednak pamiętać, że w nowoczesnych samochodach, wymiana akumulatora jest trochę bardziej skomplikowana. Jeśli wasz samochód nafaszerowany jest elektroniką jak ciasto bakaliowe bakaliami, ma system Stop And Go, to samo odłączenie akumulatora może być poważnym problemem.

W takim przypadku trzeba zadbać o rozwiązania podtrzymujące zasilanie w samochodzie i/lub podpięcie akumulatora zastępczego. Te informacje powinny być w instrukcji waszego samochodu. Najlepiej w celu wymiany akumulatora w takim samochodzie udać się do specjalistycznego warsztatu lub do ASO. Dobre sklepy sprzedające akumulatory też powinny poradzić sobie z bezproblemową (dla nas) wymianą zakupionego u nich akumulatora. Warto zapytać.

Natomiast odłączenie i wymiana akumulatora w starszych, słabiej wyposażonych samochodach jest łatwiejsza. Kiedy już zlokalizujemy akumulator, co nie zawsze jest tak proste jak się wydaje, możemy go odłączyć. Jak odłączyć akumulator w aucie? To proste. Należy pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie:

Odłączając akumulator w samochodzie najpierw odpinamy minus, a później odpinamy dopiero plus. Przy podłączaniu akumulatora postępujemy odwrotnie, czyli najpierw podpinamy plus, a później podpinamy minus.

Dlaczego kolejność odpinania klem ma znaczenie?

Kolejność odpinania klem ma znaczenie ze względu na bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo nasze jak i instalacji elektrycznej samochodu. Napięcie prądu w akumulatorze samochodu osobowego to 12 V. Wydawać by się mogło, że jest to niewiele. Jednak napięcie to jedno, a natężenie to drugie. I właśnie natężenie prądu w akumulatorze jest bardzo wysokie. Odpięcie, jako pierwszej klemy minusowej ma na celu zapobieżenie przypadkowemu zamknięciu obwodu prądu przez np. zetknięcie klemy plusowej z karoserią. Odpięcie klemy minusowej zmniejsza ryzyko zwarcia i np. spalenia instalacji elektrycznej. Kiedy odkręcać będziemy klemę plusową, zarówno my jak i samochód będziemy bezpieczni.

Jak podłączyć akumulator?

Jak podłączyć akumulator
Jak podłączyć akumulator

W przypadku PODŁĄCZANIA akumulatora musimy pamiętać, że:

  • najpierw podpinamy klemę plusową,
  • później podpinamy klemę minusową.

I teraz wszystko powinno działać. Powinno to słowo klucz. Ale w większości przypadków po podpięciu akumulatora wszystko działa prawidłowo.

Przed podłączeniem akumulatora warto dodatkowo sprawdzić klemy. Można je wyczyścić z ewentualnego nalotu. Najlepiej w tym celu użyć drobnoziarnistego papieru ściernego, którym dokładnie możemy wyczyścić klemy. Dobre efekty przynosi też smarowanie klem wazeliną techniczną, zwiększa ona powierzchnię połączenia klem z bolcami akumulatora. Nie nakładamy jej jednak za dużo. Umiar zalecany.

Jak widać zarówno odłączenie jak i podłączenie akumulatora nie jest skomplikowane. Wystarczy pamiętać o podstawowej zasadzie i można to zrobić nawet pod blokiem. Kupując nowy akumulator warto zwrócić uwagę na ofertę lokalnych sklepów z akumulatorami. Bardzo często w cenie zakupu jest też ujęta wymiana akumulatora. Warto skorzystać z takiej usługi. Zwłaszcza, że i tak musimy oddać stary akumulator. Chyba, że chcemy zapłacić kaucję za nowy. Co się raczej nie kalkuluje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *