OC właściciela samochodu a pożyczenie auta

OC właściciela samochodu a pożyczenie auta – jak to wygląda z punktu widzenia ubezpieczyciela?

Obowiązkowe OC pojazdu przypisane jest zarówno do właściciela, jak i do samochodu. Oznacza to, że kierowca, który ubezpieczył jeden samochód, a drugiego nie – nie może się tym drugim poruszać. Musi go również ubezpieczyć. Jednocześnie oznacza to, że jeżeli sprawcą wypadku ubezpieczonego auta jest ktoś inny, nie właściciel, to i tak właściciel poniesie konsekwencje. Jak to wygląda dokładnie i jakie postawy wobec pożyczania samochodu przyjmują ubezpieczyciele?

Pożyczenie auta młodemu kierowcy

Przede wszystkim należy wiedzieć, że pożyczenie samochodu młodemu kierowcy może się skończyć tym, że firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania lub naliczy dodatkową składkę jako wyrównanie – mówi jeden z twórców strony o tematyce ubezpieczeń komunikacyjnych panocek.pl.  Chodzi o to, że ubezpieczenie OC jest przypisane, jak już wspomniano, do konkretnego kierowcy. I na podstawie jego historii ubezpieczeniowej wyliczana jest składka. Młody kierowca miałby inną składkę i właśnie dlatego, że samochód był użytkowany przez osobę z mniejszym doświadczeniem, towarzystwo ubezpieczeniowe może zażądać dopłaty do składki.

Pożyczenie samochodu osobie bez prawa jazdy

Samochodem może poruszać się wyłącznie osoba, która ma do tego uprawnienia. Jest to zaliczony egzamin państwowy oraz wyrobienie prawa jazdy. Jeżeli autem porusza się osoba bez uprawnień, to jest to działanie niezgodne z prawem. Grozi za to nie tylko mandat, ale w skrajnych przypadkach brak możliwości ubiegania się o wspomniane uprawnienia. Jeżeli ubezpieczony kierowca pożyczy osobie bez uprawnień swój samochód, a ta osoba spowoduje kolizję lub wypadek, może się to skończyć bardzo poważnymi konsekwencjami dla obojga – właściciela i pożyczającego. Pomijając już konsekwencje prawne, firma ubezpieczeniowa może całkowicie odmówić wypłaty odszkodowania, a wtedy właściciel pojazdu będzie zobowiązany do pokrycia szkód z własnej kieszeni.

Wypłata odszkodowania

Wypłata odszkodowania z OC właściciela samochodu jest możliwa, gdy samochód prowadzony jest przez niego samego lub inną osobę, która ma uprawnienia do kierowania pojazdem. W niektórych okolicznościach firmy ubezpieczeniowe pytają ubezpieczonego, czy jego pojazdem będzie się poruszał okazjonalnie młody kierowca. Jeżeli tak będzie i zostanie to zgłoszone, firma może naliczyć niewielką zwyżkę na składce, ale w takiej sytuacji nie ma prawa odmówić wypłaty ubezpieczenia. Skoro ubezpieczony uprzedził o takiej sytuacji, a firma naliczyła zwyżkę, oznacza to, że bierze odpowiedzialność również za kierującego pojazdem z mniejszym doświadczeniem. Nie ma jednak możliwości, by zgłosić fakt pożyczania pojazdu osobie bez uprawnień – żadna firma ubezpieczeniowa nie weźmie na siebie odpowiedzialności za łamanie prawa. Takie działania znajdują się na liście wykluczeń i pieniądze nie zostaną wypłacone.

Zniżki na ubezpieczeniu

Jak obniżyć cenę najtańszego OC? Jeżeli wypożyczany pojazd należy do osoby, która ma już wypracowane zniżki, a wypadek spowoduje ktoś, kto samochód pożyczył, to trzeba mieć na uwadze fakt, że zniżki straci właściciel auta, a nie osoba, która w danym momencie nim kierowała.

Jest to związane z tym, że ubezpieczenie jest OC jest jednocześnie przypisane i do kierowcy i do pojazdu. Skoro więc dany pojazd spowodował kolizję w ruchu drogowym, to wyłącznie jego właściciel poniesie za to odpowiedzialność. To, w jaki sposób rozliczy się on z osobą kierującą w danej chwili, nie ma żadnego znaczenia dla firmy ubezpieczeniowej. Liczy się tylko pojazd i jego właściciel.

Regulacje w OWU

Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które regulują sposób funkcjonowania każdej polisy ubezpieczeniowej, podejmują również temat udostępniania pojazdów osobom trzecim. Ponieważ każda firma ubezpieczeniowa podchodzi do tego zagadnienia w nieco inny, sobie tylko specyficzny sposób, przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, jak to wygląda w wybranym towarzystwie. Czy możliwe jest udostępnianie pojazdu młodemu kierowcy, czy trzeba to zgłosić, jak wygląda kwestia składek w takiej sytuacji i jak kształtuje się sprawa pożyczanego pojazdu. Dzięki temu ubezpieczony nie będzie zaskoczony stanowiskiem ubezpieczyciela, jakie zajmuje on w danej sprawie.

Pożyczanie samochodu jest nieco ryzykownym działaniem, szczególnie, gdy chce się go udostępnić osobie bez prawa jazdy lub młodemu kierowcy. Takie działania warto rozważyć i sprawdzić, czy w razie czego za młodego kierowcę firma przejmie odpowiedzialność. Utrata zniżek czy konieczność zapłacenia odszkodowania z własnych środków to nie jest najlepsza perspektywa. Warto takich sytuacji unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *