Tempomat – co to jest i jak działa?

Tempomat jest coraz częściej spotykanym systemem w samochodach. Chyba nie ma kierowcy, który nie zastanawiał się nad tym, czy jego nowy samochód powinien go mieć. Ale ciągle nie wszyscy wiedzą czym jest tempomat i jak działa. Zatem pora dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Co to jest tempomat?

Tempomatem nazywamy urządzenie, które ma za zadanie utrzymać stałą prędkość pojazdu. Bez znaczenia jest czy powierzchnia jest płaska czy pochyła. Zalety takiego urządzenia? Kierowca nie musi naciskać gazu, samochód jedzie sam. Niesamowite prawda? A jednak się da. Niezależnie od powierzchni samochód będzie jechał zadaną mu prędkością.

Wyłączenie tempomatu jest możliwe na trzy sposoby.

  • Pierwszy standardowy, tak jak się go włączyło, tak należy wyłączyć.
  • Drugi sposób na wyłączenie tempomatu, to naciśnięcie na pedał hamulca. W trakcie działania tempomatu można przyspieszać. Pojazd przyspiesza, a po zwolnieniu pedału gazu, samochód jedzie prędkością wcześniej nadaną na tempomacie.
  • Trzeci sposób, to naciśnięcie pedału sprzęgła.

Tempomat w praktyce

Miałem okazję jechać samochodem wyposażonym w tempomat. W swoim samochodzie nie posiadam tego systemu. Trochę szkoda, bo to bardzo przydatny system. Znakomicie się sprawdza, kiedy jedziemy w terenie zabudowanym i trzeba utrzymać stałą prędkość 40 km/h. Jeden „klik” i tempomat ustawiony. Nie musimy się przejmować , że przekroczymy prędkość. Jeszcze jeden plus to ekonomiczna jazda. Każdy kierowca wie, że jeżdżąc stałą prędkością samochód zużywa mniej paliwa.

Przekonać się do tempomatu można tylko wtedy, kiedy jest możliwość przetestowania takiego urządzenia. Dopóki człowiek nie pozna jego zalet na przysłowiowej „własnej skórze” nie będzie go doceniał. Stwierdzi, „nie mam, nie potrzebuję”. Jednak czasem warto zmienić zdanie, by jazda samochodem stała się jeszcze przyjemniejsza.

Tak wygląda kontrolka tempomatu.

Tempomat

Źrodło grafiki: Wikipedia

Obecnie w samochodach stosuje się też tempomaty aktywne (adaptacyjne), ale… to temat na inny artykuł.

Wpis na blogu po raz pierwszy pojawił się 09.04.2010. Powyżej znajduje się wersja odświeżona i poprawiona. 

14 thoughts on “Tempomat – co to jest i jak działa?

  • Muśnięcie sprzęgła też wyłączy tempomat i zrobi to w delikatniejszy sposób niż hamulec 😉

  • Przyznam, że to fajna sprawa. Miałem okazję korzystać z takiego urządzenia już w na początku lat 90 tych (poprzedni wiek). Szczególnie przydatne na kanadyjskie i amerykańskie drogi.

  • Mnie też się fajnie jeździ samochodami z tempomatem 🙂 szkoda, że w swoim aucie nie mam, ale cóż … zastanawiam się tylko jakby mi się jechało po autostradzie samochodem z włączonym tempomatem?! Ale jedno wiem na pewno, kolejny samochód musi mieć tempomat 😉

  • tempomat to super gadżet, jednak używanie go podczas trudnych warunków atmosferycznych i w mieście może być dosyć niebezpieczne

  • Chociaż w swoim samochodzie nie mam tempomatu (a szkoda, bardzo żałuję, ale taki to urok kupowania używanych samochodów, nie mogą mieć na wyposażeniu wszystkiego), ale jeżdziłam takimi samochodami, to uważam, że jazda w mieście na tempomacie to nie jest zbyt dobry pomysł. Ciągłe zmiany świateł, przyspieszanie, hamowianie… nie, nie, nie. W zimie… no cóż nie testowałam, ale – zapytam koleżanki o jej wrażenia i może tej zimy uda mi się przetestować jazde na tempomacie. Wtedy będę mogła się wypowiedzieć 🙂

  • Sa juz samochody (p. Ford S-max), ktore maja tempomat z radarem, ktory powoduje, ze samochod sam zwalnia (hamuje), gdy samochod przed nami zmniejszy predkosc. Idealny na autostrade, ale sprawdza sie te w miescie. Tempomat rownie dobrze dziala latem jak i zima. Uzywam tempomatu od 8 lat (Mercedes C-klasa, a teraz Ford S-max), wlaczenie tempomatu nie zwalnia z czujnosci, a wtedy jazda po sliskiej nawierzchni nie jest bardziej niebezpieczna niz jazda bez tempomatu.

  • Fajna sprawa z tym Tempomatem,miałem kiedyś Fiata 1500 ,miał takie urządzenie,doskonale sprawdzało się na dłuższych przebiegach.Ale jak pamiętam to działało to na zasadzie wyciągnięcia jakiejś dzwigni ,która utrzymywała gaz w jednej pozycji .Chcąc wyłączć urządzenie – wystarczyło tą dzwignię wcisnąć i samochód nie miał gazu.Należało wówczas wcisnąć pedał gazu nożny.

  • A pomyślał ktoś, co będzie jak się tempomat zepsuje w trakcie jazdy? widziałam taki film z USA jak facetowi policjantowi zaciął się tempomat i nie mógł w ogóle się zatrzymać…. jechali za nim i byli ciągle w kontakcie… na drodze ustawili mu blokady, żeby się zatrzymał a nie zginął…

  • kolejna paranoiczka…

  • @Veronika52 – tempomaty są tak konstruowane, że w przypadku braku jakiegokolwiek sygnału kontrolnego do sterownika, tempomat jest automatycznie rozłączany.

  • Jestem kobietą i już też wiem co to jest tempomat. 😉

  • Powyżej mamy przykład co media mogą zrobić z człowiekiem jak im ulegnie i wyłączy myślenie, he

  • W moim nowiutkim Peugeocie 308 wyposażonym w tempomat, wyczuwam pod pedałem gazu niewielkie stukniecie. Zawsze gdy przekraczam 42 km/h i głównie podczas pierwszego przyspieszania po uruchomieniu silnika. Czy może to mieć związek z tempomatem czy może szukać gdzie indziej?

  • Witam,tempomat to super sprawa,mam to urządznie w dwu pojazdach Volvo s 80 oraz Mitsubishi Space star,kiedy korzystam…odcinkowy pomiar czasu przejazdu-wtedy zawsze ustawiam dozwolona prędkość,często bywa 40 lub 50 na godzinę ,prawa noga odpoczywa ,szyba w oknie uchylona …czas na dotlenienie płuc czyli fajurka (nie namawiam do palenia tytoniu) korzystam również w drugim przypadku gdy pokonuje długie dystanse na autostradzie.Nie pisze bajek lecz opisuje to co jest prawdą,prawa noga na gazie przez ileś godzin jazdy to katorga bo non stop w jednej pozycji,lewą mozna sobie poruszać na prawo i lewo ,do przodu i do tyłu a prawa noga jak drut..przyspawany do pedału gazu.Wtedy pokłon dla tempomatu,jeśłi warunki drogowe pozwola oczywiście,ustawiam sobie na określona prędkość i…urlop dla prawej nogi czy stopy,ulga zajebista gdy choc przez chwile można w czasie długiej jazdy pokecić prawa noga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *