Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego

Część z kierowców zastanawia się nad tym czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany. Czy wyprzedzanie straży pożarnej na autostradzie jest dozwolone? Czy wyprzedzanie policji poza miastem jest dozwolone? Czy wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego w mieście jest dozwolone? Zasada wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego jest prosta i określa ją kodeks drogowy.

Kodeks drogowy (art. 24 p. 11) zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

Czyli wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego poza obszarem zabudowanym, jest dopuszczalne i dozwolone. Warto wiedzieć, że pojazdem uprzywilejowanym może być samochód policyjny, wóz strażacki, a także inny pojazd który jednocześnie:

  • emituje niebieskie, błyskowe sygnały świetlne,
  • emituje sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie,
  • jedzie z włączonymi światłami mijania lub światłami drogowymi.

Jeśli jednocześnie spełnione są powyższe punkty, pojazd jest pojazdem uprzywilejowanym i nie można wyprzedzać go na obszarze zabudowanym. Dotyczy to także pojazdów w kolumnie.

Podsumowując – wyprzedzanie straży pożarnej na autostradzie, wyprzedzanie karetki pogotowia na autostradzie, wyprzedzanie policji poza miastem, czyli poza obszarem zabudowanym, jest dozwolone. Jednak należy zachować szczególną ostrożność i wyprzedzając pojazdy uprzywilejowane, należy też zadbać o to, aby nie utrudniać im prowadzonej akcji. Starajmy się innym ułatwiać poruszanie się na drodze i dotyczy to pojazdów uprzywilejowanych. Więcej o pojazdach uprzywilejowanych można przeczytać we wcześniejszym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *